Data Rescue II

Chyba każdemu zdarzyło się przypadkowe usunięcie ważnych plików. Niestety, w systemie Mac OS X nie ma żadnych narzędzi, które pozwoliłyby odzyskać takie dane. Na szczęście dostępne są programy, takie jak Data Rescue II, które przyjdą z pomocą w trudnych sytuacjach.


Chyba każdemu zdarzyło się przypadkowe usunięcie ważnych plików. Niestety, w systemie Mac OS X nie ma żadnych narzędzi, które pozwoliłyby odzyskać takie dane. Na szczęście dostępne są programy, takie jak Data Rescue II, które przyjdą z pomocą w trudnych sytuacjach.

Użycie tego programu jest bardzo proste - wystarczy wybrać dysk i wolumin do przeskanowania, a następnie wskazać oddzielny dysk, na którym zostaną zapisane odzyskane pliki. Dostępne są trzy tryby skanowania: Quick (szybki), Thorough (dokładny) i Deleted Files (usunięte pliki). Pierwsze dwa są przeznaczone do pracy z uszkodzonymi dyskami, natomiast ostatni tryb pozwala przywrócić usunięte pliki. W trybie eksperckim używane są wszystkie te opcje skanowania, a także analizator dysku i narzędzie klonowania, za pomocą którego można utworzyć kopię dysku przed rozpoczęciem analizy. Po zakończeniu skanowania wyświetlana jest lista odnalezionych plików.

Igła w stogu siana

Program Data Rescue II przetestowałem na partycji mojego komputera o wielkości 30 GB, dysku Zip 100 MB i iPodzie 60 GB w trybie dyskowym (możliwe jest przeskanowanie właściwie dowolnego nośnika, który montuje się na biurku - od dysków Zip i Jazz po karty pamięci z aparatów fotograficznych). W każdym przypadku skopiowałem 30 MB różnych danych, następnie usunąłem je i uruchomiłem program w celu odzyskania danych.

Wyszukiwanie nie wymaga dużo czasu. W przypadku partycji 30 GB zajęło to 13 minut - całkiem dobry wynik, biorąc pod uwagę liczbę plików wcześniej istniejących na dysku. Przeskanowanie dysku Zip trwało tylko kilka minut. Niestety skuteczność programu mogłaby być wyższa. Generalnie możliwe było odzyskanie tylko dużej części plików. Wyjątkiem był tu iPod - w jego przypadku odzyskano wszystkie usunięte dane.

Co gorsza, niektóre odzyskane pliki były uszkodzone, na przykład próba otwarcia niektórych plików PDF w Preview spowodowała wyświetlenie komunikatu o błędzie pliku.

Program Data Rescue II odzyskuje dane, a nie rzeczywiste nazwy plików. Oznacza to konieczność otwarcia wszystkich przywróconych plików w celu sprawdzenia ich zawartości. Czasami także pojawiały się różne wersje tego samego pliku, które musiałem ręcznie porównywać w celu wybrania odpowiedniej kopii. Proces ten może wymagać dłuższego czasu w przypadku dużej liczby plików.

Program znacznie lepiej sprawdza się podczas pracy z uszkodzonymi dyskami. W czasie testów uszkodziłem dysk Zip w taki sposób, że nie montował się w Finderze. Data Rescue II znalazł wszystkie pliki testowe na tym nośniku. Niestety, proces ten jest bardzo czasochłonny i może trwać kilkanaście godzin. Pełne odzyskanie plików z dużego dysku wymaga nawet kilku dni. W tym przypadku ważniejsza jest jednak skuteczność w odzyskiwaniu danych.

Program jest dostarczany w postaci obrazu dysku CD, który należy nagrać na płycie w celu uruchomienia komputera (niestety, nie są obsługiwane wszystkie modele Macintoshy). Warto pamiętać o zapisaniu numeru seryjnego, gdyż użycie programu bez niego jest niemożliwe.

Kupić, nie kupić

Program może być przydatny w wielu sytuacjach, ale często ma problemy z przywracaniem plików, które zostały uszkodzone lub częściowo nadpisane. Jego skuteczność jest znacznie wyższa w przypadku uszkodzonych dysków. Pewną wadą jest konieczność użycia dodatkowego dysku dla odzyskanych danych.

Data Rescue II

Za: Dość wysoka skuteczność przywracania danych, obsługa różnych nośników, łatwość użycia, przejrzysty interfejs.

Przeciw: Brak pełnej skuteczności, konieczność użycia dodatkowego dysku, problemy z uruchamianiem niektórych komputerów.

Producent: Prosoft Engineering

Kontakt: www.prosofteng.com

Cena: 100 USD