Datacolor SpyderTV

Urządzenie, które pozwala w prosty sposób skalibrować parametry obrazu dowolnego telewizora.

Urządzenie, które pozwala w prosty sposób skalibrować parametry obrazu dowolnego telewizora.

Datacolor SpyderTV

Optymalne dostrajanie nowoczesnych ekranów nie jest zadaniem łatwym - parametry telewizora powinny być tak dobrane, aby można było oglądać filmy w takiej kolorystyce, w jakiej zostały stworzone. Chodzi tu o jak największą wierność prezentacji barw, uzyskanie optymalnych proporcji szczegółów w ciemnych i jasnych scenach oraz właściwe ustawienie innych parametrów obrazu. Fabryczne ustawienia często dalekie są od ideału. Dobre wykonanie regulacji "na oko" jest tym trudniejsze, że jakość wyświetlanego obrazu zależy w dużym stopniu od samego źródła, np. odtwarzacza DVD. Datacolor, firma specjalizująca się w profesjonalnych urządzeniach związanych z kontrolą kolorów w urządzeniach cyfrowych, przygotowała niedawno zestaw dla użytkowników, którzy chcieliby samodzielnie skonfigurować telewizor plazmowy, LCD czy kineskopowy. Jest to rozwiązanie, które eliminuje problem niedoskonałości ludzkiego oka i subiektywności oceny jakości obrazu. SpyderTV składa się ze sprzętowego kolorymetru, oprogramowania do zainstalowania na komputerze oraz płyty DVD z instruktażem kalibracji i planszami konfiguracyjnymi.

Datacolor SpyderTV
Datacolor SpyderTV
Zestaw pozwala zmierzyć kontrast, jasność, reprodukcję barw, odcień oraz temperaturę kolorów ekranu telewizyjnego. Kalibrator, korzystając z przys-sawek, mocuje się do ekranu lub ustawia przed nim na statywie fotograficznym (urządzenie ma gwintowany standardowy otwór), co jest zalecane przy regulacji delikatnych, wrażliwych na dotyk wyświetlaczy LCD. Następnie podłącza się go kablem USB do komputera PC z zainstalowanym wcześniej oprogramowaniem. Po umieszczeniu w odtwarzaczu DVD płyty ze specjalnymi planszami, służącymi jako wzorzec do pomiarów kolorymetru, można rozpocząć procedurę konfiguracji. Aplikacja podpowiada, którą z plansz na płycie DVD należy w danym momencie uruchomić.

Datacolor SpyderTV

Po wyświetleniu określonego obrazu, trzeba wcisnąć odpowiednie klawisze wskazane w programie, a kolorymetr dokona pomiaru i prześle dane do dalszej analizy. Każdy etap kalibracji kończy się podaniem informacji, jaką wartość danego parametru (np. jasność, kontrast) należy ustawić z poziomu menu odbiornika TV. Na zakończenie procesu można zobaczyć, jaką rzeczywistą jasność odbiornik generuje w jasnych i ciemnych polach. Jakość obrazu uzyskana po precyzyjnej konfiguracji SpyderemTV jest zdecydowanie lepsza od uzyskanej przy ustawieniach subiektywnych. Niestety, za tę wygodę i precyzję konfiguracji trzeba sporo zapłacić...

Informacje

Typ kalibrator do ekranów LCD, plazmowych i kineskopowych

Cena 1180 zł

Dystrybutor Perfekt System tel. (61) 867 12 67

Wymiary 15 x 15 x 3 cm

Waga 0,5 kg

Funkcje system pomiarowy

Złącza USB

Dlaczego

Profesjonalne urządzenie do domowej konfiguracji obrazu telewizora.