Dataquest: spada sprzedaż PDA

W II kw. 2001 r. na rynek trafiło 2,8 mln sztuk komputerów naręcznych, co stanowi 21% spadek w stosunku do ubiegłego kwartału. Producenci są rozczarowani wynikami sprzedaży, zarówno na rynku konsumenckim jak i korporacyjnym.

Według raportu firmy Dataquest, w II kwartale br. nastąpiło załamanie rynku urządzeń PDA. Sprzedaż komputerów naręcznych zmniejszyła się o 21% (w stosunku do I kw. 2001 r.). W okresie kwiecień-czerwiec sprzedano na świecie ok. 2,8 mln sztuk handheldów. W pierwszym kwartale br. - 3,5 mln sztuk.

W kategorii ilości sprzedanych sztuk PDA, pozycję lidera utrzymała firma Palm. Jej rynkowy udział jednak sukcesywnie spada. Wydaje się, że w najbliższym czasie na pierwsze miejsce wysunie się Compaq Computer, który w ciągu I kw. br. podwoił swój udział w rynku za sprawą popularnych palmtopów serii iPaq. Przedstawiciele Compaqa twierdzą, że firma już obecnie może pochwalić się większą niż Palm wysokością obrotów ze sprzedaży PDA.

Według prognoz Dataquest, sytuacja na korporacyjnym rynku urządzeń PDA poprawi się najwcześniej w przyszłym roku. Wtedy to w dystrybucji pojawią się komputery naręczne wykorzystujące pakietową transmisję danych, dzięki czemu możliwe stanie się bezprzewodowe korzystanie z poczty elektronicznej i WWW. Analitycy uważają, że właśnie ta cecha przyszłych urządzeń PDA spowoduje wzrost zainteresowania palmtopami, zwłaszcza wśród klientów korporacyjnych, na których najbardziej liczą obecnie producenci.