Dawn of War 2: Retribution - zapowiedź

Wszechświat Warhammer 40 000 powraca! W kolejnym dodatku do gry Dawn of War 2, zatytułowanym Retribution, na arenę walk wkracza Gwardia Imperialna, a wraz z nią dodatkowe jednostki oraz rozbudowana kampania dla każdej z dostępnych ras. To tylko niektóre z przygotowanych przez producentów zmian.

Relic Entertainment słynie z dobrych i wciągających gier strategicznych. Pamiętny Homeworld był prawdziwą rewolucją w swoim gatunku. Od dłuższego czasu firma ta skupia się jednak na taktycznym modelu rozgrywki, który został zaprezentowany w Company of Heroes. Krycie się za przeszkodami terenowymi, dobieranie odpowiedniego typu oddziałów, walki partyzanckie - to tylko niewielki ułamek możliwości gry. Wszystko to zostało udoskonalone w Dawn of War 2: Retribution.

Dawn of War 2: Retribution przenosi gracza do ogarniętego chaosem systemu Aurelia. Poprzedni dodatek związany był z pojawieniem się wyznawców mrocznych bogów i demonów, a najnowszy sprowadzi Gwardię Imperialną, która czuwać ma nad oczyszczeniem całego układu z wszelakich form życia. Łącznie z zakonem wiernych Imperatorowi Kosmicznych Marines - Krwawych Kruków. Tym samym liczba ras, którymi możemy dowodzić, wzrasta do 6.

Dzięki nowemu systemowi kampanii i historii opowiadanej odrębnie dla każdej z ras, możemy nie tylko wcielić się w przedstawicieli Space Marines, ale również i w dowódców pozostałych ras: wspomnianej już Gwardii Imperialnej, agresywnych Orków, nieco obleśnych Tyranidów, wyznawców Chaosu oraz wyniosłych Eldarów. Każda ze stron bierze udział w 16 różnych misjach. Mapy nie są dokładnym przeniesieniem doświadczeń z trybu wieloosobowego, ale zostały stworzone specjalnie z myślą o trybie dla pojedynczego gracza.

Podobnie, jak w wersji podstawowej Dawn of War i rozszerzeniu Chaos Rising, również w Retribution zastosowano połączenie mechaniki typowej dla gier strategicznych z możliwościami oferowanymi przez wiele produkcji RPG. Oznacza to, że prócz standardowego szkolenia jednostek i kontrolowania oddziałów, nasze armie posiadają możliwość zdobywania doświadczenia. Co za tym idzie, możliwe jest awansowanie na kolejne poziomy czy też zmiana ekwipunku na lepszy (w przypadku bohaterów). W ostatniej sytuacji nie jest to zmiana wpływająca jedynie na statystyki - zmienia także wygląd postaci na polu bitwy oraz dodaje nowe umiejętności.