Daydream VR: znamy wymagania stawiane dla smartfonów

Z platformy Daydream VR będą mogli korzystać użytkownicy zaledwie kilku smartfonów obecnie dostępnych na rynku.

Daydream VR to mobilna platforma wirtualnej rozrywki firmy Google. Amerykańska firma przedstawiła właśnie wymagania jakie powinien spełniać sprzęt umożliwiający korzystanie z tego rozwiązania.

Wymagania dla Daydream VR wyglądają następująco:

- ekran o przekątnej 4,7-6 cali

- minimalna rozdzielczość 1080p, rekomendowana Quad HD (1440p) lub wyższa

- Google kładzie mocny nacisk na jak najmniejsze opóźnienia przy przejściach szary-szary, biały-czarny, czarny-biały, które nie powinny przekraczać 3 ms (choć nie pisze o konkretnych technologiach wydaje się, że najodpowiedniejszymi będą tutaj panele OLED i AMOLED)

- wsparcie dla Vulkan Hardware Level 0, rekomendowane wsparcie dla Vulkan Hardware Level 1

Jeżeli chodzi o procesor firma Qualcomm potwierdziła, że jedynie Snapdragon 821 jest w stanie obsługiwać Daydream VR. Stoi to jednak w sprzeczności deklaracją firmy ZTE, która twierdzi, że potrafi to również korzystający ze Snapdragona 820 smartfon Axon 7. Wydaje się jednak, że to raczej producent SoC ma tutaj rację.

Kto może liczyć obecnie na możliwość skorzystania z Daydream VR?

Na pewno użytkownicy smartfonów Pixel i Pixel XL. Powinien na to pozwalać także Asus ZenFone 3 Deluxe korzystający ze Snapdragona 821. Pomimo tego, że Galaxy S7 i S7 Edge wspierają Vulkan 1.0 nie ma żadnej pewności, że umożliwią zabawę z Daydream VR. Tak naprawdę wysypu smarfonów to umożliwiających powinniśmy oczekiwać na początku 2017 roku.