DeCSS przed sądem

Przed norweskim sądem trwa właśnie rozprawa sądowa, która ma rozstrzygnąć czy 18-letni Jon Johansen powinien być ukarany za stworzenie i udostępnienie internautom kodu DeCSS (służącego do usuwania zabezpieczeń z płyt DVD).

DeCSS powstał trzy lata temu - 15-letni wówczas Johansen stworzył kod, by móc oglądać filmy DVD na swoim komputerze, na którym zainstalowany był Linux (niezbędne było do tego rozkodowanie systemu Content Scrambling System - CSS). Zdolny młodzieniec został natychmiast oskarżony przez reprezentującą amerykańskie koncerny filmowe organizację MPAA (Motion Picture Association of America) o piractwo, rozpowszechnianie nielegalnego kodu i, tym samym, narażenie Hollywood na znaczne straty.

W poniedziałek rozpoczął się proces Johansena. Jak dotąd Norweg konsekwentnie utrzymuje, że jest niewinny, a rzeczony kod stworzył jedynie na swoje potrzeby. W razie uznania go za winnego wszystkich zgłoszonych przez MPAA zarzutów, oskarżonemu grozi do dwóch lat więzienia, niewykluczone również, że będzie musiał pokryć cześć strat, poniesionych przez członków MPAA na skutek udostępnienia kodu DeCSS. Werdykt ma być ogłoszony w piątek.