DeCSS wraca do sądu?

Okazuje się, że ogłoszony na początku tego roku werdykt norweskiego sądu, orzekający, iż Jon Johansen, autor programu DeCSS, nie zakończył tej sprawy. Wiadomo już, że oskarżyciele będą odwoływali się od wyroku.

Johansen, przez internautów nazywany "DVD Jonem" oskarżony został przez stowarzyszenie MPAA (reprezentujące amerykański przemysł filmowy) o stworzenie i dystrybuowanie programu służącego do usuwania zabezpieczeń z płyt DVD. Norweska sędzina Irene Sogn zgodziła się jednak z argumentami obrońców młodzieńca (który w momencie napisania owego programu miał zaledwie 15 lat), tłumaczącymi, że ów program powstał tylko po to, by Johansen mógł obejrzeć legalnie nabyty film na własnym komputerze (Norweg korzystał z systemu Linux).

Wydawało się, że to orzeczenie zakończy sprawę - niestety, tylko do wczoraj, kiedy to przedstawiciele Electronic Frontier Foundation (organizacji zajmującej się walką o prawa użytkowników Internetu i komputerów) poinformowali, iż oskarżyciel w sprawie Jona Johansena zamierza odwoływać się od wyroku uniewinniającego oskarżonego.