DeCSS - zarzuty wycofane

Stowarzyszenie DVD Copy Control Association nieoczekiwanie wycofało pozew przeciwko Andrew Bunnerowi, oskarżanemu o dystrybuowanie programu DeCSS, służącego do usuwania z płyt DVD zabezpieczeń CSS.

Bunner nie jest autorem DeCSS - program opracowany został przez norweskiego programistę, Jona Lecha Johansena, zaś Andrew Bunner jedynie opublikował kod na swojej stronie WWW. Wkrótce potem Amerykanin został oskarżony o nielegalne dytrybuowanie "narzędzia włamywaczy i złodziei" (jak wyraził się jeden z prokuratorów) i pozwany do sądu. Tak rozpoczęła się trwająca od czterech lat batalia prawna pomiędzy nim a stowarzyszeniem DVD CCA.

Jej koniec nastąpił wczoraj, kiedy to w piśmie skierowanym do kalifornijskiego Sądu Najwyższego przedstawiciele stowarzyszenia poinformowali, iż wycofują wszystkie zarzuty - ma to być efekt "ewolucji strategii prawnej". "Wycofanie pozwu to tylko pierwszy element naszej nowej strategii, która została zmodyfikowana tak, by najlepiej odpowiadała dzisiejszym realiom" - czytamy w oświadczeniu DVD CCA. Organizacja zastrzegła jednak, że wczorajsza decyzja nie oznacza wcale, iż DVD CCA nie zastosuje nowych metod walki z próbami "obchodzenia" zabezpieczeń CSS.

Warto przypomnieć, że kilka tygodni w Norwegii zakończyła się podobna sprawa - tamtejszy sąd, po serii apelacji, ostatecznie uniewinnił autora programu DeCSS (Johansena). Więcej na ten temat: http://www.pcworld.pl/news/62487.html .


Zobacz również