DeCSS znów przed Temidą

Sąd w Oslo rozpoczął ponowne rozpatrywanie sprawy Jona Lecha Johansena (znanego również jak DVD Jon), oskarżonego o złamanie norweskiego prawa antypirackiego. DVD Jon jest autorem kontrowersyjnego programu DeCSS, umożliwiającego m.in. kopiowanie płyt DVD.

Sąd już raz orzekł, że Johansen nie może być za to ukarany, ponieważ oskarżyciele nie udowodnili, że DVD Jon (lub ktokolwiek inny) wykorzystywał DeCSS do nielegalnego kopiowania filmów. Sam oskarżony konsekwentnie tłumaczył, że program napisał po to, by móc odtwarzać legalnie nabyte filmy na własnym komputerze, pracującym pod kontrolą systemu Linux.

Oskarżyciele złożyli jednak od razu apelację - ich zdaniem sąd źle zinterpretował obowiązujące w Norwegii przepisy chroniące prawa autorskie. Właśnie rozpoczęły się przesłuchania w tej sprawie - mają one potrwać do 12 grudnia. Werdykt ogłoszony zostanie najwcześniej w styczniu.

Zobacz również:

  • Jak odtwarzać DVD na Windows 10 i Windows 11?
  • Użytkowniku MacBooka! Sprawdź, czy otrzymasz aktualizację do najnowszej wersji macOS

Warto wspomnieć, że DVD Jon kilka dni temu znów znalazł się w centrum uwagi - Norweg stworzył i udostępnił w Internecie program, umożliwiający kopiowanie zabezpieczonej przed kopiowaniem muzyki, udostępnianej w sklepie internetowym iTunes Music Store.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: