DeVeDe 2.12 - wygodne rozwiązanie dla posiadaczy kina domowego

Problem odtwarzania plików filmowych przenoszonych z komputera na zestaw kina domowego może być rozwiązany dzięki rozbudowanemu programowi dla systemu Linux o nazwie DeVeDe 2.12. Aplikacja pozwala na stworzenie filmowej płyty DVD bądź CD Posiada ona wiele przydatnych opcji, dzięki którym zawartość stworzonego nośnika nie będzie się niczym różnić od jego sklepowych odpowiedników.

DeVeDe 2.12 - wygodne rozwiązanie dla posiadaczy kina domowego
DeVeDe daje możliwość konwersji każdego pliku filmowego o formatach obsługiwanych przez popularny odtwarzacz MPlayer - MPEG-1, MPEG-2 lub MPEG-4 oraz zapisania go na nośniku w postaci, w której będzie odtwarzany domowym odtwarzaczu DVD. Proces jest podzielony na kilka etapów.

Pierwszym z nich jest wybranie jednej z czterech opcji konwersji: VideoDVD(MPEG-2), VideoCD(MPEG-1), Super VideoCD(MPEG-2) i CVD (China Video Disk to format identyczny jak Super VideoCD, lecz o gorszej rozdzielczości i jakości obrazu).

Następnym krokiem jest wybranie odpowiednich plików do konwersji i trybu pracy. Po dodaniu wybranego filmu do listy ukazuje się nowe okno, w którym możliwe jest dokładne określenie szczegółów procesu. Aplikacja pokazuje wszystkie informacje o zaznaczonych plikach - takie jak ich rozdzielczość, liczba klatek na sekundę, rozmiar, czas trwania, jakość dźwięku i obrazu. Program oferuje też możliwość wyboru rozdzielczości pliku wyjściowego, jakości jego obrazu i ścieżki dźwiękowej (przedstawione w kilobitach na sekundę) oraz, opcjonalnie, skalowania obrazu. Skalowanie odbywa się albo przez zmianę wymiarów obrazu, albo przez dodanie, nad i pod nim, czarnych pasków.

W jednej z dostępnych zakładek znajdują się opcje trybu konwersji i filtrów, które mogą zwiększyć jakość wyjściową obrazu kosztem czasu trwania procesu. Narzędzie posiada również funkcję dodawania napisów do filmu, które będą mogły być aktywowane w odtwarzaczu. Wystarczy wybrać odpowiedni plik tekstowy i wybrać kodowanie tekstu.

Użytkowników na pewno ucieszy wiadomość, że DeVeDe pozwala na nagranie pierwszej lub drugiej połowy filmu. Jest to bardzo przydatne w przypadku pliku większego niż pojemność nośnika. Ciekawym udogodnieniem jest także funkcja podziału na rozdziały. Mogą być one dowolnej długości. Pozwalają one w czasie oglądania na szybkie przechodzenie między kluczowymi scenami filmu, tak jak ma to miejsce w oryginalnych nośnikach DVD.

Ostatnim krokiem jest wskazanie miejsca docelowego zapisu konwersji. Może być to nowy plik, płyta DVD/CD bądź obraz płyty (ISO lub BIN/CUE). Na koniec program poprosi o napisanie nazwy pliku/nośnika i proces rozpocznie się. Ważne jest, aby w nazwach nie zostawiać żadnych przerw. Zostaną one w takim przypadku automatycznie zamienione na podkreślenie. Trzeba również pamiętać, że tworzenie nowego pliku to bardzo powolny proces i może trwać nawet kilka godzin!

Instalacja

Instalacja odbywa się przez uruchomienie pliku install.sh jako administrator. Instalator sam przekopiuje potrzebne pliki do odpowiednich katalogów i nawet doda skrót do programu w Gnome lub KDE. Program może być również zainstalowany w folderze innym niż domyślny. Pozwala to na uruchomienie go na koncie, które nie ma praw administratora. Aby to zrobić należy przekopiować pliki:

devede.py, devede.glade, barras.png, estira.png, devede_convert.py, devede_gtk_helper.py, devede_other.py, devedesans.ttf

do odpowiedniego katalogu i uruchomić devede.py. ("barras.png" i "Estera.png" są w katalogu "pixmaps")

Program do poprawnego działania potrzebuje aplikacji MPlayer , kodeków, DVDAuthor i VCDImager. Ponadto wymagane są programy Python 2.5, PyGTK wraz z PyGlade. Przed instalacją należy upewnić się, że wymienione narzędzia są zainstalowane w systemie.