Debian 3.1 (Sarge) już 30 maja?

Ostatni Debian z linii "stable" - czyli wersja 3.0 (Woody) - pojawił się w lipcu 2002 roku. Społeczność linuksowa spodziewała się, że wkrótce po tej dacie zostanie udostępniony Debian 3.1 (Sarge). Tymczasem data premiery nieznośnie się odwlekała...

Sarge jako linia rozwojowa pojawił się tuż po Woodym. Jednak od prawie trzech lat znajduje się on nie w linii "stable", lecz w przeznaczonej przede wszystkim dla użytkowników chcących wnieść wkład w rozwój dystrybucji linii "testing".

Paradoksalnie, nikt przy zdrowych zmysłach nie polecał początkującym Woody'ego z jego nieprzyjaznym, archaicznym instalatorem i wprowadzaną dość powoli obsługą nowego sprzętu. Już od 2004 roku wszystkim rekomendowano wyłącznie Sarge.

Z drugiej strony, mimo nacisków i narzekań, grupa rozwijająca kolejną wersję Debiana ani myślała spieszyć z przesunięciem nowej wersji do linii "stable". Stabilność i kompletność rozwiązania była dużo ważniejsza niż data premiery.

Wreszcie jednak się doczekano: wczoraj, 3 maja, nastąpiło całkowite zamrożenie kodu Sarge - tym samym poprawki mogą być wprowadzane wyłącznie ręcznie, przy akceptacji jednego z głównych programistów. Oznacza to, że już wkrótce - prawdopodobnie 30 maja 2005 roku - nastąpi oficjalna premiera wersji "stable" Debiana 3.1.

Więcej informacji: lista Debian-devel-announce


Zobacz również