Debian 4.0 opóźniony. Jak zwykle

Debian GNU/Linux 4.0 (Etch) miał pojawić się czwartego grudnia, czyli 15 dni temu. "Miał", bo - jak zwykle w przypadku Debiana - się nie pojawił i wygląda na to, że nie pojawi się jeszcze przynajmniej przez najbliższe dwa tygodnie.

Jak pisze w swoim blogu Andreas Barth, deweloper dystrybucji i menedżer publikacji, system nie został udostępniony, gdyż niektórzy uczestnicy projektu znacząco spowolnili pracę lub jej zaprzestali.

Zgodnie z doniesieniami ich zniechęcenie wywołują osoby Bartha i Steve'a Langaska, którzy są opłacani przez organizację Dunc-Tank.org. Sprawa wygląda dość dziwnie, jeśli wziąć pod uwagę, iż Dunc-Tank została założona przez deweloperów rozwijających Debiana i chcących raz na zawsze zerwać z "tradycją" olbrzymich opóźnień przy każdym większym wydaniu systemu.

Według opinii przeciwników DT, opłacanie niektórych deweloperów i menedżerów prowadzi do rozbicia grupy zgromadzonej przy projekcie - niektórzy (tj. opłacani) okazali się bowiem "równiejsi" niż pozostali - będący tylko "równymi".

Obecnie drzewo Etcha zostało zamrożone, nie wiadomo jednak, kiedy można spodziewać się ostatecznej wersji Debiana 4.0 w postaci obrazów ISO. Biorąc pod uwagę zbliżające się święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok, wydaje się rozsądnym stwierdzenie, iż dystrybucja zostanie udostępniona najwcześniej w styczniu 2007 roku.

Warto zajrzeć: "Disgruntled Debian developers delay Etch" (w języku angielskim)


Zobacz również