Debian 5.0 beta 2 (Lenny) - już dostępny

Deweloperzy Debiana udostępnili dziś instalator systemu w wersji 5.0 beta 2 (nazwa robocza linii testowej: Lenny). Ostateczne wydanie stabilnej edycji Debiana 5.0 ma się pojawić we wrześniu bieżącego roku.

Nowy instalator obsługuje architektury i386 (x86) oraz amd64 (x86-64). W systemie wykorzystane jest jądro 2.6.24, czyli to samo, które znalazło się w Ubuntu 8.04 LTS oraz starsze niż w wydanej niedawno Fedorze 9.

Na ekranie startowym dystrybucji graficzne menu wyboru opcji prezentowane jest dzięki modułowi vesamenu syslinuksa. Instalator obsługuje już szyfrowanie na poziomie partycji, a wybór języka i klawiatury powoduje załadowanie właściwych plików z tłumaczeniami w uruchamianych później aplikacjach. Działanie funkcji ma zostać rozszerzone m.in. na program do partycjonowania - w tej chwili software ostrzega, że lokalizacja może być niepełna.

Instalator potrafi na żywo zamontować znajdujące się na dysku partycje, a miłośnicy KDE i Xfce mogą wykonać dodatkowe operacje administracyjne, które dotychczas dostępne były wyłącznie w wypadku instalacji systemu ze środowiskiem GNOME (dotyczy edycji na płytach CD).

Ostateczne wydanie Debiana GNU/Linuksa 5.0 ma zostać udostępnione we wrześniu 2008 roku.

Dodatkowe informacje: "Debian Installer lenny beta 2" (w języku angielskim)