Debian 5.0 - premiera coraz bliżej

Na początku czerwca deweloperzy udostępnili drugą betę instalatora Debiana 5.0. Teraz Luk Claes, opiekun projektu, zdecydował o zamrożeniu kodu systemu - a zatem premiera wydania wersji 5.0 zbliża się wielkimi krokami!

"Zamrożenie kodu" oznacza, że nowe paczki do repozytorium nie są już przyjmowane, a poprawki w aplikacjach mogą być wprowadzane wyłącznie ręcznie, przy akceptacji jednego z głównych programistów - oraz że zbliża się moment, kiedy zostanie udostępniony Debian 5.0 (nazwa robocza: Lenny).

Deweloperzy Debiana nie należą do ludzi kurczowo trzymających się planów i rozpisek, jednak na liście zadań do wykonania prowadzonej przez Claesa, we wrześniu pojawia się zdanie: "Uwolnić Lenny'ego!" (patrz też: "Debian 5.0 - jak zwykle opóźniony w rozwoju. I tak ma być!")

Zanim jednak nastąpi premiera, konieczne jest poprawienie 360 krytycznych błędów oraz wykonanie 2000 istotnych zadań. Wśród nich wymieniane są takie modyfikacje skryptów używanych przed i po instalacji, by deweloperzy dystrybucji wywodzących się z Debiana (np. Ubuntu mieli łatwiejsze życie). Mówi się też o uaktualnieniu informacji o architekturach (na razie 8 z 12 ma status zagrożonych), o dwukrotnym sprawdzeniu, czy kod źródłowy się kompiluje, o poprawkach w skryptach init.d, by obsługiwały Upstart itp.

Warto zajrzeć: "Debian looks to launch lenny in Sept." (w języku angielskim)