Debian Etch - drugie wydanie aktualizacyjne

Twórcy projektu Debian wydali już drugą wersję aktualizacyjną swojego systemu Debian Etch 4.0. Niestety o jego następcy nadal nic nie wiadomo.

Debian uważany jest za najstabilniejszą platformę GNU/Linux w świecie open source. Tysiące aplikacji, ogromna społeczność i niezwykle dopracowane komponenty systemu sprawiły, że na Debianie bazuje obecnie kilkadziesiąt innych dystrybucji, takich jak Ubuntu i Linux Mint.

Wersja 4.0r2 systemu to drugie wydanie aktualizacyjne. Jak sama nazwa wskazuje nie znajdzie się w niej żadnych nowych funkcji, ale dziesiątki poprawek i zaktualizowanych pakietów. Tym razem twórcy skupili się na łatach w systemie zabezpieczeń. Autorzy podkreślają również, iż większość aktualizacji zawartych w 4.0r2 dostępnych jest w zasobach ftp.debian.org. Już wkrótce znajdą się tam wszystkie poprawki z nowej płyty. Mimo to, w drugim wydaniu edycji Etch pojawiły się ważne ulepszenia w instalatorze, które wprowadziły wsparcie dla najnowszych wersji jądra Linux.

Zobacz również:

  • Korzystasz z Linuxa? Uważaj! Polecenie Sudo może przejąć Twój system

Niestety nadal nic nie wiadomo o przyszłej edycji systemu o nazwie kodowej Lenny. Dystrybucja ta nadal jest w fazie testowej (projekt Debian wyróżnia trzy gałęzie systemu: niestabilną, testową i stabilną) i zapewne nie zmieni się to przez najbliższe pół roku. Więcej informacji na temat obu edycji można odnaleźć na stronie projektu.