Debian GNU/Linux ma 15 lat - wszystkiego najlepszego!

Dokładnie 15 lat temu - 16 sierpnia 1993 roku - świat po raz pierwszy usłyszał o Debianie. Do życia powołał go Ian Murdock, wtedy student na amerykańskim Purdue University.

Każdy uważny obserwator świata Open Source z pewnością zauważył dziś banner na stronie Ubuntu - deweloperzy systemu życzą społeczności wszystkiego najlepszego i świętują 15 lat wolności osiągniętej dzięki Debianowi.

Prehistoria

Ian Murdock postanowił stworzyć Debiana w odpowiedzi na olbrzymią liczbę błędów, z jaką borykali się użytkownicy Softlandig Linux System. System powstawał od zera, ale dzięki rozsądnym założeniom miał mieć sporą przewagę nad SLS.

Nazwa "Debian" stanowiła połączenie imienia jego dziewczyny (Debra) i jego (Ian).

Murdock gwarantował, że Debian będzie miał mniejsze wymagania dotyczące powierzchni dyskowej a jego konfiguracja i aktualizacja stanie się łatwa (patrz: "New release under development; suggestions requested").

Nieco później opiekun projektu opublikował też "Manifest Debiana", zgodnie z którym system miał być rozwijany w duchu, w jakim powstawały Linux i GNU (patrz też: "Debian 5.0 - jak zwykle opóźniony w rozwoju. I tak ma być!").

Pierwsza nieoficjalna wersja 0.9x pojawiła się w 1994 roku.

Przez lata Debian zyskał sporą popularność jako system rzeczywiście łatwy w aktualizacji i pozwalający na wygodną instalację oprogramowania (ale patrz też: "Intel wybiera Fedorę zamiast Ubuntu"). Dzięki temu stał się bazą m.in. dla Knoppiksa i Ubuntu.

Źródło, dodatkowe informacje: Wikipedia