Debian najpopularniejszą dystrybucją Linuksa dla serwerów WWW

System operacyjny Linux utrzymuje popularność wśród administratorów serwerów WWW. Dystrybucją najczęściej przez nich używaną jest obecnie Debian. Na tą pozycję wrócił po ponad półtorarocznej przerwie. Od czerwca 2010 roku liderem tej klasyfikacji był systemu CentOS.

Debian

Linux robi furorę na urządzeniach mobilnych pod postacią Androida. Na komputerach osobistych nie radzi sobie już tak dobrze, choć zanotował ostatnio spory wzrost popularności (z 0,9 do 1,4 proc. udziałów w rynku). Ciągle jednak głównym zastosowaniem różnych dystrybucji tego otwartego systemu operacyjnego są serwery, a to dzięki niskim kosztom, bezpieczeństwu i niezawodności.

Obecnie z Debiana korzysta 9,6 proc. wszystkich stron internetowych, czyli 29,4 proc. wszystkich stron, których serwery pracują na Linuksie. Dane te pochodzą z serwisu W3Techs, który analizuje przepływ danych w internecie w kolejnych miesiącach. Wynik Debiana to znaczny wzrost z 8,9 proc. uzyskanych przed rokiem i 8 proc. z roku 2010.

Procentowy udział dystrybucji Linuksa w ogólnej liczbie stron korzystających z tego systemu

Procentowy udział dystrybucji Linuksa w ogólnej liczbie stron korzystających z tego systemu

Co ciekawe, z danych W3Techs wynika, że przyrost jaki notuje Debian wynika głównie z tego, że nowe strony internetowe zaczynają korzystać z Linuksa i wybierają właśnie Debiana. Zyskuje on także kosztem innych dystrybucji oprócz Ubuntu, które to odbiera mu dużą część użytkowników. System ten zajmuje obecnie trzecią pozycję na liście, ale szybko zyskuje zwolenników.

Debian wrócił na pierwsze miejsce po tym, jak stracił je w czerwcu 2010 roku na rzecz systemu CentOS. Ostatnio toczył z nim zaciętą walkę o odzyskanie go i w końcu mu się to udało. Duża liczba dystrybucji Linuksa oraz ich różnorodność daje administratorom serwerów spory wybór i pozwala skorzystać z systemu, który najbardziej odpowiada ich preferencjom i wymaganiom.