Debiut 800 MHz AMD

Podczas Computer Electronics Show w Las Vegas Firma AMD przedstawi swój procesor Athlon 800 MHz. IBM i Compaq podczas pokazu zaprezentują pierwsze komputery wyposażone w nowego Athlona.

Drugi obok Intela gigant procesorowy - firma AMD - w nieprzerwanym wyścigu ze swoim rywalem przedstawi nowego Athlona 800 MHz. W tym samym czasie firma Hewlett-Packard oświadczyła, że zamierza wykorzystać procesory K6-2 AMD w swoich notebookach Pavilion, a w przyszłości zamierza także korzystać z procesorów AMD w produkcji komputerów stacjonarnych. Niekorzystne dla Intela jest też oświadczenie firmy Gateway, która za swoje słabe wyniki finansowe w ostatnim kwartale ubiegłego roku obwinia zakłócenia w dostawach procesorów Pentium III i zapowiada w produkcji swoich komputerów przejście na produkty firmy AMD.

Wprowadzenie na rynek Pentium III 800 MHz pod koniec ubiegłego roku dało Intelowi pozorną przewagę nad AMD. Podstawowym czynnikiem decydującym o sukcesie jest jednak nie tyle szybkość wypuszczania nowych modeli, ile raczej zdolność do zapewnienia ciągłych dostaw nowego produktu, co nie było ostatnio najmocniejszą stroną Intela. Znikoma liczba Pentium III 800 MHz trafiła do tej pory na rynek, a przedstawiciele Della oświadczyli, że ich klienci musieli czekać ponad miesiąc na zestawy z nowym procesorem Intela - zdecydowanie dłużej niż na inne komputery oferowane przez firmę. Szybkie procesory Athlon także były trudno dostępne, ale ostatnio terminowość ich dostaw znacznie się poprawiła.

Więcej informacji: www.cnet.com