Debiut PocketPC

Microsoft wraz z Casio, Hewlett-Packard, Compaq i Symbol Technologies przedstawiły, zapowiadane od dłuższego czasu pierwsze modele urządzeń typu PocketPC.

Microsoft wraz z Casio, Hewlett-Packard, Compaq i Symbol Technologies przedstawiły, zapowiadane od dłuższego czasu, pierwsze modele urządzeń typu PocketPC. Na premierę rynkową tych kieszonkowych komputerów klienci będą musieli jednak jeszcze poczekać. Najprawdopodobniej nie pojawią się one w sprzedaży przed czerwcem tego roku.

Spośród zaangażowanych w projekt firm tylko Hewlett-Packard gotów jest już na wprowadzenie produktu na rynek. HP Jornada 540, wyposażony w Windows CE 3.0, będzie sprzedawany w cenie 499 USD (z pamięcią 16 MB) i 599 USD (32 MB). Litowo-jonowy akumulator zapewnia urządzeniu 8 godzin nieprzerwanej pracy. Inne firmy na razie będą oferować jedynie programowe uaktualnienia PocketPC dla urządzeń już obecnych na rynku. Takie rozwiązanie zaprezentowała firma Compaq (dla Aero 1500) oraz Casio przedstawiając, kosztujący 599 USD, model Cassiopeia E-115. Na lato Casio zapowiedziała premierę nowych urządzeń PocketPC: multimedialnego komputera EM-500 i przeznaczonych dla użytkowników biznesowych modeli EG-80 i EG-800. Compaq w czerwcu przedstawi model H3650 wyposażony w ekran z kolorową, aktywną matrycą oraz gniazdo rozszerzeń (CompactFlash), umożliwiające podłączenie modemu, bezprzewodowej karty sieciowej czy na przykład czytnika kodów kreskowych. Dla H3650 opracowywany jest także moduł Bluetooth i odbiornik GPS.

Wszystkie modele PocketPC mają zainstalowany system Windows CE 3.0 i są wyposażone w "kieszonkowe" wersje programów Word, Excel, Outlook, Money i Reader. Urządzenia umożliwiają odtwarzanie plików multimedialnych, odczytują załączniki w wiadomościach e-mail, a zawarta w pakiecie przeglądarka Internet Explorer ma możliwość "w miarę" pełnego przeglądania stron WWW, co szczególnie podkreśla Microsoft.


Zobacz również