Debiut Tualatina

Intel rozpoczął sprzedaż procesorów Pentium III opartych na rdzeniu Tualatin. Są one wykonane w technologii 0,13 mikrona.

Intel rozpoczął sprzedaż procesorów Pentium III wykonanych w technologii 0,13 mikrona. Rdzeń nowych układów nosi nazwę kodową Tualatin. Do tej pory większość chipów Intela produkowana była w technologii 0,18 mikrona.

Zmniejszenie szerokości pojedynczej ścieżki pozwoli na produkcję chipów szybszych, wydzielających mniejsze ilości ciepła, oraz pobierających mniejsze ilości energii. Są to cechy bardzo pożądane w komputerach przenośnych, ale najprawdopodobniej pierwszymi komputerami wykorzystującymi Tualatiny będą serwery. Jednym z pierwszych producentów, którzy wykorzystają nowe procesory w swoich produktach ma być IBM, który zapowiada wprowadzenie do sprzedaży serwerów opartych na nowych Pentium III w już w przyszłym tygodniu.

Nowe procesory pracują z częstotliwością 1,13 GHz. Są one wyposażone w 512 kB pamięci cache drugiego poziomu i obsługują technologię SMP (Symmetric Multiprocessing). Pozwala ona na pracę w układach wieloprocesorowych. Tualatin może pracować w systemach złożonych z dwóch procesorów. Jedynymi procesorami Intela, które są w stanie pracować w systemach złożonych z większej liczby układów są Pentium III Xeon oraz 64-bitowy Itanium.


Zobacz również