Debiutują nowe procesory Intela, a Nvidia planuje kolejne mobilne układy graficzne

Intel rozszerza swoją ofertę procesorów mobilnych o trzy nowe układy Atom z serii Bay Trail, a Nvidia szykuje się do premiery zupełnie nowych układów graficznych Maxwell przeznaczone do urządzeń mobilnych.

Do oferty firmy Intel dołączyły właśnie trzy nowe procesory. Wszystkie należą do rodziny Atom i serii BayTrail. Dokładne nazwy procesorów to Intel Atom Z3736F, Intel Atom Z3785 i Intel Atom Z3736G. Pierwsze dwa z wymienionych procesorów to ulepszone wersje starszych jednostek. Intel Atom Z3736F oparty jest na układzie Z3735F, a Intel Atom Z3736G to nowa wersja procesora Z3735G.

Układ Intel Atom Z3736F z rodziny BayTrail ma układ graficzny taktowany na 313 MHz i cztery rdzenie taktowane zegarem 1,33 GHz, które rozpędzają się do 2,16 GHz w trybie Turbo Boost. Z kolei układ Intel Atom Z3736G ma te same parametry, ale potrafi obsłużyć nie 1 GB, a 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Ostatnim z trzech nowych układów jest natomiast czterordzeniowy Intel Atom Z3785 taktowany zegarem 1,49 GHz rozpędzającym się do 2,41 GHz (w trybie Turbo Boost).

Zobacz również:

  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1X i M2 [10.09.2021]
  • Pierwsze benchmarki mobilnego układu Intel ARC
  • Intel wzmacnia swoje szeregi przed premierą układów Alchemist
Debiutują nowe procesory Intela, a Nvidia planuje kolejne mobilne układy graficzne

Nvidia też ma z kolei, jak donosi serwis Videocardz, zaprezentować już niedługo nowe układy. Nie są to jednak procesory mobilne, a układy graficzne z rodziny Maxwell. Wedle obecnie dostępnych informacji ma pojawić się kilkanaście wariantów, w tym wiele GPU opartych o rdzeń GM204. Zwiastuje to powolne porzucenie przez Nvidię wysłużonej architektury Kepler i przejście na architekturę Maxwell nawet w tańszych jednostkach. Premiera wszystkich nowych układów ma nastąpić w przeciągu najbliższych trzech miesięcy.

źródło: liliputing.com i videocardz.com