Debiutuje nForce4 dla Intela

Na odbywających się właśnie w Hannoverze targach CeBIT 2005 odbyła się oficjalna premiera chipsetu NVIDIA nForce4 przeznaczonego do współpracy z procesorami Intel. Układ nazwano nForce4 SLI.

Aktualnie tylko wersja SLI trafi na rynek platform Intela. Jest to zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami koncernu, który uprzedzał, że dla procesorów Intel zaoferuje jedynie produkty unikalne, takie których sam Intel nie zamierza oferowac konsumentom.

Pod wzgledem budowy chipset nForce4 SLI w wersji Intel różni się obecnością mostka północnego. W odmianie AMD takiego elementu nie ma ze względu na kontroler pamięci wbudowany w sam procesor Athlon 64. Na targach każdy liczący się producent płyt glównych pokazuje na swoich stoiskach modele z nowym chipsetem. W przeciągu kilku tygodni na rynek powinny trafić nowe płyty, które przeznaczone są dla najbardziej wymagających graczy.

NVIDIA pokreśla ciekawe funkcje oferowane przez chipset. Są to znane już w wersji dla AMD - Active Armor (sprzętowy firewall umieszczony w mostku północnym), prosty w obsłudze kontroler dysków pracujących w trybie RAID oraz nTune, świetne narzędzie dla miłośników podkręcania, które pozwala na zmianę parametrów pracy pamięci RAM, zwiększęnie częstotliwości taktowania szyny systemowej, oraz monitoring temperatury z poziomu systemu operacyjnego.


Zobacz również