Decyzja należy do ciebie

Którego dostawcę wybrać? Czy na pewno decydować się na ADSL? Kto oferuje najwięcej za najmniej? Pytań dużo, my na nie odpowiemy.

Spis treści

Którego dostawcę wybrać? Czy na pewno decydować się na ADSL? Kto oferuje najwięcej za najmniej? Pytań dużo, my na nie odpowiemy.

Czasy modemów mijają bezpowrotnie, nastała era szerokopasmowego dostępu do Internetu. Nie jest to jedyna opcja dla odbiorców indywidualnych i przed omówieniem oferty ADSL przedstawimy alternatywy dla szerokopasmowego dostępu.

Decyzja należy do ciebie
Łącze satelitarne w domu zawsze kojarzone było z gigantyczną przepustowością i możliwością pracy w najdalszych zakątkach ziemi. Oferta dla domu typu "Internet przez satelitę" odbiega jednak od tych wyobrażeń. Po pierwsze, za rozsądną cenę nie zyskasz dużej przepustowości - Onet oferuje jedynie pasmo 320 Kb/s. Po drugie, w wersji domowej dane przez satelitę przesyłane są jednokierunkowo - do użytkownika, a wysyłanie pakietów musi się odbywać innym kanałem, może to być telefon i połączenie typu dial-up, a także GPRS przez telefon komórkowy. Niestety, oznacza to zwiększenie kosztów o połączenie zwrotne i uzależnienie ich od ilości otrzymanych danych (dostarczenie każdego pakietu musi zostać potwierdzone kanałem zwrotnym), a także niewystarczającą prędkość transmisji, często mniejszą niż zakładane 320 Kb/s. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że łącze GPRS czy nawet linia telefoniczna mogą nie wystarczyć do potwierdzania otrzymywanych pakietów, nie mówiąc już o wysyłaniu listu z załącznikiem.

Decyzja należy do ciebie

Oferty dostępu do Internetu

Zamiast ADSL możesz wybrać Internet przez kablówkę. Wielu lokalnych operatorów świadczy takie usługi, ale najlepsze warunki bez wątpienia oferuje Chello: 94 zł miesięcznie za łącze 1024 Kb/s. Kusi też pakiet najwyższy, czyli 4 Mb za jedyne 219 zł. Trzeba jednak być w zasięgu Chello, a z tym w małych miejscowościach jest krucho. Poza tym oferta byłaby idealna, gdyby nie limit przesłanych danych. Z Internetem przez kablówkę jest jeszcze jeden problem - żaden z testowanych przez nas routerów nie będzie mógł posłużyć jako modem do Chello.

Nie masz dostępu do Chello, nie interesuje cię rozwiązanie z satelitą? Nadeszła pora na zapoznanie się (w kolejności alfabetycznej) z ofertą dostawców ADSL.

Dialog

Decyzja należy do ciebie
Jedyny oferuje stałe IP, tak ważne, gdy chcesz mieć serwer WWW lub prowadzić częste rozmowy VoIP przy użyciu specjalnych routerów. Dwumegabitowe łącze to, oczywiście, oferta dla najbardziej wymagających klientów indywidualnych, tym samym dość kosztowna, ale jej uwzględnienie w cenniku warto pochwalić. W dodatku 249 zł za taki "kawał" łącza to z pewnością niedużo. Ceny pozostałych pakietów porównywalne są z cenami w TP S.A., jednak Dialog nie limituje pobieranych danych. Szkoda tylko, że instalacja kosztuje aż 400 zł, co może odstraszyć potencjalnych chętnych.

Neostrada

Decyzja należy do ciebie
Najpopularniejsza oferta ADSL w Polsce z uwagi na liczbę korzystających z usług Telekomunikacji Polskiej. Można zamówić Neostradę w bardzo wielu miejscowościach, co stanowi dużą zaletę tej propozycji. Niestety, znaczna liczba zamówień, a jednocześnie słaba swego czasu wydajność Błękitnej Linii spowodowały, że błędy w fakturach i kolejne reklamacje stały się dla wielu codziennością. Widać jednak symptomy poprawy: wielu naszych czytelników przyznaje, że dzieje się coraz lepiej i ich kontakty z numerem 9393 nie pozostają bez echa.

Wadą Neostrady są limity przesyłanych danych oraz brak stałego IP, zaleta to możliwość wyboru bardzo taniego abonamentu (59 zł) na szerokopasmowy dostęp do Internetu (128 Kb/s).

Net24

Decyzja należy do ciebie
Podobnie jak TP S.A., Netia oferuje tani abonament (55 zł) za pasmo 128 Kb/s. Drugą opcją jest łącze o przepustowości 640 Kb/s za 130 zł za miesiąc. Żałować można tak małej różnorodności i braku stałego adresu IP, jednak już brak limitów oraz niskie koszty instalacji powinny nakłonić wielu do bliższego przyjrzenia się tej ofercie.

Wybierając ofertę każdego z dostawców, warto zajrzeć wcześniej na jego stronę WWW, na której pojawią się informacje o najnowszych promocjach, np. instalacji za 1 zł.