Deep Fritz poległ

Rosyjski szachista Vladimir Kramnik pokonał w pojedynku szachowym komputer Deep Fritz 7. To już druga odsłona ich ośmiorundowego pojedynku - jako, że poprzednio był remis, stan meczu w chwili obecnej to: 1,5:0,5 dla człowieka.

Rozgrywany w Bahrainie mecz szachowy, nazwany "Brains of Bahrain" to pierwszy tej rangi pojedynek człowieka z komputerem rozgrywany od czasu starcia Garry'ego Kasparova z komputerem Deep Blue firmy IBM (rozegranym w 1997 r.). Kasparov przegrał wtedy 2,5 do 3,5.

Kramnikowi idzie znacznie lepiej - pierwszy pojedynek zremisował, zaś w drugim Deep Fritz poddał się po 57 posunięciach. Niestety, na nic zdała się możliwość przeanalizowania 3,5 mln operacji na sekundę - komputer nie zdołał przedrzeć się przez "umocnienia" Kramnika. Przyczyną jego porażki było kilka poważnych błędów taktycznych, popełnionych na początku partii.

Regulamin pojedynku zakłada, że w razie zwycięstwa (w całym meczu) Kramnik zarobi 1 mln USD, w przypadku remisu - 800 tys. USD, zaś jeśli przegra - "jedynie" 600 tys. USD. Komputer Deep Fritz 7 stworzony został przez grupę programistów oraz ekspertów szachowych, kierowaną przez holenderskiego informatyka, Fransa Morscha. Deep Fritz 7 pokonał do tej pory m.in. komputer Deep Blue oraz Gary'ego Kasparowa.