Deep Zoom Composer - fotogalerie w skali makro

Microsoft udostępnił uaktualnioną edycję narzędzia Deep Zoom Composer - 1st August technology preview, które umożliwia przygotowywanie obrazów wysokiej rozdzielczości do późniejszego wykorzystania w technologii Deep Zoom, będącej częścią środowiska Silverlight 2. O narzędziu zrobiło się po raz pierwszy głośno w czerwcu br., gdy Microsoft udostępnił drugą wersję beta Silverlight 2.

Przy wykorzystaniu aplikacji można przechwytywać obrazy wysokiej rozdzielczości z urządzeń zewnętrznych oraz dysku twardego komputera, a następnie poddać odpowiedniej obróbce oraz eksportować do modułu Deep Zoom. Narzędzie Deep Zoom Composer posiada wsparcie dla języka XML, tagów, formatu graficznego PNG oraz opcji przezroczystości. Funkcje te znalazły się już w poprzedniej becie aplikacji. Program został po raz pierwszy udostępniony w marcu br. podczas konferencji MIX08. Aktualna wersja aplikacji umożliwia także autowyrównywanie elementów do siatki oraz pozwala na cofanie i odtwarzanie zapisanych wcześniej zmian.

Próbkę możliwości Deep Zoom zobaczyć można udając się na witrynę Hard Rock Memorabilia.

Co to jest Deep Zoom?

Deep Zoom to funkcjonalność zaimplementowana w środowisku Silverlight 2 beta. Technologia umożliwia eksplorowanie kolekcji obrazów w wysokiej rozdzielczości, począwszy od 2- lub 3-megapikselowych zdjęć pochodzących ze zwykłego aparatu cyfrowego po gigapikselowe skany wielkich obszarów. Wszystko to bez konieczności oczekiwania na uciążliwe ładowanie się fotografii. Deep Zoom bazuje na technologii SeaDragon użytej także w innej aplikacji Microsoftu - PhotoSynth preview.

Co nowego?

W nowej edycji aplikacji Deep Zoom Composer zintegrowano funkcję umożliwiającą ładowanie zdjęć bezpośrednio do serwisu Microsoft Live Labs PhotoZoom. Opcja ta bardzo ułatwia dzielenie się wynikami swojej pracy z innymi użytkownikami. Po wybraniu funkcji Export domyślnym miejscem zapisywania fotografii jest właśnie usługa PhotoZoom (oczywiście do wyboru oddano także inne opcje, np. bezpośredni eksport do projektu Silverlight). W celu korzystania z serwisu należy posiadać konto Live ID. Po zalogowaniu się użytkownik zostaje poproszony o podanie nazwy utworzonej kolekcji, ma także sposobność edytowania już istniejących. W momencie oddawania materiału do publikacji serwer Microsoft Live Labs PhotoZoom nie pracował poprawnie, zgłaszając błąd podczas próby nawiązania połączenia. Twórcy programu otrzymawszy zgłoszenia od użytkowników obiecali szybko zająć się tym problemem.

Moduł Deep Zoom Composer

Moduł Deep Zoom Composer

Inną, wartą uwagi innowacją jest funkcja "szycia panoramicznego", która umożliwia tworzenie zdjęć panoramicznych z kilku mniejszych fotografii przy użyciu zaledwie jednej opcji - Create Panoramic Photo....