Definitywna jakość dźwięku

Mówi się, że biednego nie stać na kupowanie tanich rzeczy. Lepiej poczekać cierpliwie, odłożyć potrzebną sumę i kupić coś, co na najbliższych parę lat uchroni przed nieprzemyślanymi wydatkami. Oto jedna z propozycji.


Mówi się, że biednego nie stać na kupowanie tanich rzeczy. Lepiej poczekać cierpliwie, odłożyć potrzebną sumę i kupić coś, co na najbliższych parę lat uchroni przed nieprzemyślanymi wydatkami. Oto jedna z propozycji.

Definitywna jakość dźwięku

Nawet audiofilskie mają w swojej ofercie zestawy do małych pomieszczeń

Definitive Technology uchodzi wśród audiofilów za jednego z czołowych producentów kolumn głośnikowych. Oferta firmy bogata jest zarówno w kolumny główne - przednie, kanały centralne i efektowe (surround) - jak i aktywne subwoofery oraz serie głośników przeznaczonych do montażu w ścianie i suficie. Stanowią one godne uwagi elementy zestawu kinowego lub dowolnego systemu nagłośnienia. Podobnie jak zdecydowana większość producentów, również Definitive oferuje kolumny, które swą konstrukcją i brzmieniem zaspokoją wymagania niejednego audiofila i kinomana.

Oferta Definitive Technology to propozycja niezwykle urozmaicona. Topowa seria o nazwie BP rozpoczyna się od konstrukcji BP-3000TL z zamontowanym 18-calowym aktywnym głośnikiem niskotonowym, pasmem przenoszenia w przedziale od 13 Hz do 30 kHz, impedancją 8 Om, skutecznością 92 dB i zalecaną mocą wzmacniacza od 30 do 600 W. Parametry te w rzeczywistości doskonale przekładają się na

charakter brzmienia. Producent proponuje również kompletne systemy kinowe, których ceny mieszczą się w przedziale od 5 do 50000 złotych. Górna półka to BP-3000TL w konfiguracji z centralnym CLR3000 (pierwszym na świecie głośnikiem dialogowym z wbudowanym aktywnym głośnikiem niskotonowym) i kolumnami efektowymi BP2004. Zestaw ten oferuje system kolumn wspomaganych dodatkowo pięcioma aktywnymi subwooferami, nie po to żeby zniewolić słuchacza basem, lecz by w pełni wykorzystać możliwości dekoderów dźwięku dookólnego, które przenoszą sygnał w pełnym paśmie dla każdego z dostępnych kanałów. Obecnie oferta Definitive obejmuje całą gamę głośników z aktywną sekcją basową, w tym sześć modeli przednich, trzy centralne i kilka efektowych. Schodząc nieco niżej Definitive proponuje system kosztujący 12500 złotych skomponowany z przednich BP-2006TL, centralnego CLR2002 i efektowych BP1X. Najniższy pułap to przedział około 5300 złotych, gdzie zastosowanie mają kolumny ProMonitor 80 stanowiące jednostki główne i efektowe, centralny PC100 i moduł niskotonowy ProSub80. Niższe modele wchodzące w skład konkretnych rozwiązań systemowych to małe konstrukcje satelitarne.

Kolejną nie mniej interesującą grupą głośników jest seria UW przeznaczona do montażu zarówno w ścianie, jak i suficie. Oferta obejmuje osiem modeli, gdzie dwa topowe UW BP/ZA I UW BP/A to układy bipolarne. Najdroższy z serii charakteryzuje się przede wszystkim dość porażającą ceną, plasującą się na poziomie 16 990 złotych. Jednak ze względu na parametry, brzmienie i możliwości montażowe cena wydaje się uzasadniona. UW BP/ZA to konstrukcja bipolarna z pasmem przenoszenia od 26 Hz do 30 kHz, impedancją 8 Om i zalecaną mocą wzmacniacza od 10 do 300 W. Nieco mniej zamożniejsi miłośnicy głośników instalacyjnych również znajdą coś dla siebie. Tańsze konstrukcje to koszt rzędu 500 - 700 złotych. Ciekawostką dla miłośników dobrego brzmienia będzie bez wątpienia model UW75, kosztujący 15 000 złotych z unikalnym układem, który zakłada umieszczenie przetwornika wysokotonowego pomiędzy głośnikami średnioniskotonowymi. Układ ten najczęściej wykorzystywany jest w horyzontalnie zorientowanych kanałach centralnych. Oferta przeznaczona do instalacji zewnętrznych to nie tylko konstrukcje montażowe, ale również układy odporne na warunki atmosferyczne. Doskonałym przykładem może tutaj być model AW100 przystosowany do montażu zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego, w pełni kompatybilny z zestawami kinowymi.