Dekalog webmastera

W dobie współczesnych wizualnych edytorów HTML każdy może być webmasterem. Jednak profesjonalne webmasterstwo to coś więcej niż wiedza, w który przycisk edytora należy kliknąć, i znajomość podstawowych znaczników.

W dobie współczesnych wizualnych edytorów HTML każdy może być webmasterem. Jednak profesjonalne webmasterstwo to coś więcej niż wiedza, w który przycisk edytora należy kliknąć, i znajomość podstawowych znaczników.

Tworzenie witryny internetowej to fascynująca zabawa i ciekawe zajęcie. Motywy, które skłaniają wielu z nas do spędzenia kilku, a nawet i kilkunastu godzin przed komputerem na wklepywaniu kolejnych linijek kodu, mogą być bardzo różne. Dla jednych jest to miły sposób spędzenia wolnego czasu i chęć pokazania swojego dzieła w Internecie, ale również może to być zawodowe zajęcie i sposób zarabiania pieniędzy. Większość webmasterów potwierdza, że najciekawsze jest tworzenie czegoś konkretnego i namacalnego, co daje się zmierzyć i obejrzeć. Kreowanie więc wirtualnej rzeczywistości może sprawić wielką przyjemność, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych sprawach.

1. Myślę, więc tworzę

Dobrze wykonana i przemyślana makieta przyszłego serwisu jest nieocenioną pomocą podczas pracy nad nim.

Dobrze wykonana i przemyślana makieta przyszłego serwisu jest nieocenioną pomocą podczas pracy nad nim.

Zanim zabierzemy się do zrobienia strony WWW, którą będą oglądały tysiące internautów, potrzebujemy dobrego pomysłu i planu działania. Nie ma nic gorszego zarówno dla webmastera, jak i dla internautów niż strona bez pomysłu. Dlatego zanim uruchomimy edytor HTML, trzeba się gruntownie zastanowić nad tym, co i w jaki sposób chcemy pokazać w Sieci. Należy mieć świadomość, że nasi goście będą poszukiwać przede wszystkim najnowszych, ciekawie zredagowanych wiadomości. Fantazyjna forma być może zwróci uwagę internautów, lecz brak oryginalnej treści na pewno nie zatrzyma ich dłużej na stronie i nie zachęci do powrotu na nią.

Gdy już wiemy, co chcemy zaprezentować w Sieci, zalecane jest przejrzenie witryn o podobnej tematyce. Pomoże to przygotować serwis co najmniej tak samo dobry, a być może nawet lepszy. Przed rozpoczęciem zasadniczej pracy webmasterskiej należy wykonać makietę serwisu, która pozwoli zorientować się w planowanej funkcjonalności witryny - wówczas znacznie łatwiej jest dostrzec błędy i niedociągnięcia, chociażby takie jak braki w nawigacji lub niezrozumiały podział witryny na sekcje. Makietę serwisu można wykonać zarówno w dowolnym edytorze tekstowym, np. Microsoft Word czy Word Perfect, który obsługuje hipertekst, jak i na zwykłej kartce papieru. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą się posłużyć programami do tworzenia prezentacji elektronicznych, np. Microsoft PowerPointem lub Corelem Presentations.

Wstępne rozrysowanie najistotniejszych stron witryny i rozmieszczenie poszczególnych elementów na każdej z nich jest etapem często bagatelizowanym lub wręcz pomijanym przez amatorów i profesjonalistów. Makieta jest jednak niezmiernie pomocna podczas tworzenia serwisu i często wymagana przez zleceniodawcę do zatwierdzenia projektu.

2. Nawigacja to podstawa

Dzięki programom takim jak Linkbot Pro widzimy strukturę naszego serwisu jak na dłoni.

Dzięki programom takim jak Linkbot Pro widzimy strukturę naszego serwisu jak na dłoni.

Nawigacja w serwisie powinna być intuicyjna - nie można wymagać od odwiedzającego stronę ponadprzeciętnego ilorazu inteligencji lub zdolności jasnowidza. Nikt nie lubi błądzić po labiryntach, tym bardziej że dla większości internautów czas spędzony w wirtualnym świecie jest przeliczany na rzeczywiste złotówki.

Spójny i jednorodny system nawigacji wydajnie wpływa na komfort korzystania z serwisu. Przyciski nawigacyjne i informacyjne muszą być identyczne na każdej podstronie witryny, tak aby odwiedzający mógł w łatwy sposób zorientować się zarówno gdzie jest, jak i dokąd może podążyć.

Aby ułatwić poruszanie się po serwisie, warto zadbać oto, aby przyciski bądź też tekstowe linki nawigacyjne były dostępne z każdej podstrony - chociaż do głównych sekcji czy też kategorii witryny. I z każdego miejsca serwisu musi być również możliwość powrotu do strony głównej. Jeśli planujesz budowę obszernej witryny o rozbudowanej strukturze, to warto zastanowić się nad zamieszczeniem choćby najprostszej tekstowej mapy serwisu. Pomagają w tym wyspecjalizowane programy w rodzaju Wisebot Pro 2.0

Dla weryfikacji poprawności połączeń stron zarówno w obrębie tworzonego serwisu, jak i z zewnętrznymi witrynami, warto skorzystać z opcji udostępnianych przez (np. Macromedia HomeSite 5) lub oddzielne programy w rodzaju Linkbot Pro 5.5.