Deklaracje podatkowe - ostatni dzwonek!

Ostateczny termin składania zeznań podatkowych zbliża się nieubłaganie. Jeżeli zapomniałeś lub odwlekasz na ostatnią chwilę wypełnienie deklaracji, najwyższa pora abyś wziął się do pracy! Już od kilku lat programy komputerowe wyręczają nas w tym żmudnym zajęciu. Dzięki nim czasy ołówka, kalkulatora, gumki i stres związany z wypełnianiem deklaracji odchodzą w niepamięć. Do korzystania z nich nie potrzeba praktycznie żadnej wiedzy z dziedziny finansów, ekonomii, księgowości ani przepisów podatkowych - to wszystko, najczęściej przy pomocy wygodnych kreatorów, załatwi odpowiedni program. Który z nich będzie najbardziej odpowiadał użytkownikowi? Przynajmniej na pierwsze pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Deklaracje podatkowe - ostatni dzwonek!

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze programu do rozliczenia podatkowego? Przede wszystkim na jego jakość. Jeżeli w poprzednich latach aplikacja cieszyła się uznaniem, to zapewne najnowsze wydanie nie będzie odstępowało od poziomu. Po drugie: ile kosztuje program - najlepiej żeby był darmowy, jednak czasem warto (tak jak w przypadku Jupitera) zastanowić się, czy nie wydać kilku (dosłownie) złotych na dobrą aplikację? Raczej nie powinno się kupować za ponad 100 złotych narzędzia, które będzie wykorzystane tylko raz, chyba że mamy w planach zarabianie na rozliczeniach podatkowych. Po trzecie wreszcie, zdałoby się wybrać swój ulubiony program, który zapewni ciągłość rozliczeniową, tzn. będziemy mogli importować dane osobowe z lat ubiegłych, a sama obsługa będzie coraz łatwiejsza.

Jupiter Standard

Jupiter w tym roku jest dostępny w wersji płatnej. W rozmowie z producentem aplikacji dowiedzieliśmy się, że nie uzyskano wystarczającego wsparcia ze strony sponsorów, aby można było udostępnić program za darmo. Na szczęście cena nie jest zbytnio wygórowana - za aplikację w wersji standard (dla jednego podatnika lub małżonków rozliczających się wspólnie) trzeba zapłacić 7,32 zł. Można bezpośrednio pobrać narzędzie z Internetu lub zamówić płytę CD, jednak w drugim przypadku podraża to koszty o kolejne 7 zł. Aplikacja umożliwia wypełnienie następujących formularzy: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-28A, PIT-28B, PIT/O, PIT/B, PIT/M, PIT/D, PIT/2K, PIT/Z, NIP-1, NIP-3, formularz przelewu do urzędu skarbowego.

Deklaracje podatkowe - ostatni dzwonek!

Na stronie producenta uzyskujemy numer seryjny, który następnie wpisujemy w odpowiednie pole.

Po otrzymaniu odpowiedniego numeru seryjnego (wydawany jest on na podstawie numeru NIP) należy uruchomić program i wprowadzić dane podatnika. Należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność wpisywanych informacji, ponieważ nie będzie możliwości ich późniejszej edycji. Jeśli korzystaliśmy w zeszłym roku z tego programu, można bez problemu przenieść dane ze starego rozliczenia. Dzięki kreatorowi program jest bardzo prosty w obsłudze - wystarczy wybierać kolejne opcje i odpowiadać na pytania.

Program jest niezwykle przyjazny dla użytkownika. Pod każdym pytaniem znajduje się objaśnienie, a aplikacja zaznacza domyślne opcje. Jeżeli więc ktoś w 2004 r. uzyskał przychody wyłącznie z tytułu wynagrodzenia (umowy o pracę), w ciągu kilku minut może zakończyć swoje rozliczenie podatkowe! Z kolei jeżeli uzyskaliśmy dochody z różnych źródeł, korzystamy z ulgi budowlanej, remontowej, rozliczamy się wspólnie z małżonkiem - możemy poprawić wprowadzone uprzednio dane. Dostępna jest oczywiście gotowa lista urzędów skarbowych. Nie trzeba więc znać na pamięć adresu czy poczty - wystarczy wybrać swoją gminę lub dzielnicę. Szkoda tylko, że nie ma możliwości wyszukiwania, ponieważ przewijanie całego spisu jest niewygodne.

Deklaracje podatkowe - ostatni dzwonek!

Po zakończeniu pracy z kreatorem przełączamy się na widok formularza. Jeśli nie ma zastrzeżeń i wszystko jest w porządku pozostaje wydrukowanie deklaracji podatkowej. Menu oferuje wydrukowanie bezpośrednio na papierze, do pliku lub na oryginalnych formularzach podatkowych (po skalibrowaniu marginesów).

Jeżeli chcemy rozliczyć kilka osób istnieje opcja zamówienia wersji Jupiter Premium. W porównaniu do Standard jest ona dodatkowo wyposażona w planowanie podatkowe na rok 2005 oraz możliwość uzyskania pomocy od producenta (telefonicznie lub mailem). Wydanie PRO przeznaczone jest dla biur rachunkowych i doradców podatkowych. Umożliwia rozliczenie podatkowe nieograniczonej liczby klientów, wyposażone jest w bazę danych i pozwala na pracę w sieci komputerowej.

Ulga internetowa - oszczędź 760 zł

W połowie listopada 2004 roku Sejm znowelizował ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W nowelizacji uwzględniona została ulga podatkowa od, jak określił ustawodawca, "wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika". Oznacza to, że osoby korzystające z dostępu do Internetu, będą mogły odliczyć od podstawy opodatkowania do 760 zł - ma to nam, internautom, zrekompensować wzrost stawki VAT na usługi internetowe (z 0 do 22%). Czytaj więcej.

PITy NG!

Deklaracje podatkowe - ostatni dzwonek!

Na początku należy dokonać wyboru odpowiedniego formularza.

Jest to darmowy program do wypełniania druków: PIT-28, PIT-28A, PIT-28B, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-B, PIT-D, PIT-2K, PIT-M, PIT-O, PIT-Z, NIP-1, NIP-1/A, NIP-B, NIP-C, NIP-3. Autor programu zwraca uwagę: "Każdy podatnik ma prawp do przekazania części swojego podatku na potrzeby wybranych przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego". Dlatego też proponuje się użytkownikom wpłaty na konkretną fundację.

Aplikacja oferuje nieco odmienny interfejs niż Jupiter. W pierwszej chwili użytkownik jest przytłoczony dużą ilością przycisków, opisów i opcji. Po wczytaniu się w poszczególne objaśnienia wszystko staje się proste: najpierw wybieramy rodzaj formularza, który będziemy wypełniali oraz załączniki do zeznania. Przy każdym przycisku (formularzu) jest dostępna krótka charakterystyka, a dodatkowa pomoc, która kryje się pod postacią znaku zapytania będzie użyteczna przy problemach.

Deklaracje podatkowe - ostatni dzwonek!

Zaletą aplikacji jest praca bezpośrednio na formularzu.

Następnym krokiem jest już wypełnianie samej deklaracji. Zaletą aplikacji jest praca bezpośrednio na formularzu, tzn. widzimy wzór druku i po kolei uzupełniamy jego pola (Rys.6). Zaznaczamy myszką pola wyboru i wprowadzamy swoje dane. Tutaj również na każdym kroku dostępna jest pomoc programu. Warto zwrócić uwagę na prostotę tego systemu - odpowiednie pole przenosi nas bezpośrednio do konkretnego objaśnienia.

Jeżeli popełnimy błąd przy wpisywaniu danych lub pominiemy jakieś pole, wtedy program poinformuje nas o niedopatrzeniach przy pomocy specjalnego okna zdarzeń. W takim wypadku należy przejść do miejsca, które stało się przyczyną alarmu i w razie konieczności je poprawić. Okno wydruku zeznania posiada wiele opcji: począwszy od wyboru ustawień strony, tła (formularza), orientacji papieru, poprzez obracanie o dowolny kąt, dostosowanie widoku, a na zapisywaniu profilu drukowania skończywszy.