Dell Adamo XPS - tajemniczy, ultracienki laptop

Komputer przenośny Adamo XPS to zagadkowa, wciąż owiana tajemnicą, maszyna, a producent - Dell - oszczędnie dawkuje informacje na jej temat. Firma zaprezentowała właśnie kolejne zdjęcia produktowe tego ultracienkiego laptopa.

Dell Adamo XPS

Zobacz Ranking produktów PC World - notebooki

Na temat Dell Adamo XPS nie wiemy nic poza tym, co producent chce ujawnić, a jest tego jak do tej pory niewiele (podobny zabieg Amerykanie zastosowali przed premierą notebooka Adamo).

Strona produktu sugeruje, że grubość złożonego komputera nie przekroczy 10 mm. To niemal dwukrotnie mniej niż w słynnym MacBooku Air (w najgrubszym miejscu mierzącym 1,93 cm). Nowy model wypada też lepiej - przynajmniej pod tym względem - od oryginalnego Adamo (1,65 cm).

Jeśli chodzi o parametry techniczne, wciąż czekamy na oficjalne informacje Della. Oznaczenie XPS, jak sugeruje historia marki, przyznawane było przez firmę komputerom o dobrych osiągach. Adamo XPS może więc wydajnością dorównywać poprzednikowi, a nawet go przewyższać. Dane składowane będą na dysku typu SSD - tylko dzięki układom pamięci flash udało się osiągnąć tak kompaktowe wymiary.

Co ciekawe, sądząc po tym, jak wygląda komputer z podniesioną klapką, podzespoły umieszczone zostały pod wyświetlaczem, a nie tradycyjnie - pod klawiaturą. Sam sposób rozkładania też jest dość nietypowy - klawiatura jest nachylona pod pewnym kątem do powierzchni. Czy takie rozwiązanie zapewni wygodę pracy z laptopem trzymanym na kolanach - nie wiadomo.

Wyścig o miano "najcieńszego" komputera przenośnego, zainicjowany półtora roku temu przez Apple, trwa nadal. MacBook Air zyskał godną konkurencję w postaci wspomnianego już Adamo oraz innych modeli, m.in. MSI X-Slim X400, Toshiba Portege R600, Lenovo ThinkPad X300, wreszcie Sony Vaio X.

Wspomniane urządzenia są jednak już dostępne w sprzedaży. Dell nie tylko nie zaprezentował jeszcze działającego modelu, ale milczy na temat daty premiery sprzętu. Adamo XPS pozostaje więc na razie pretendentem do tytułu.