Dell Streak Pro debiutuje w Chinach z systemem Baidu Yi

Amerykańska firma Dell coraz większy nacisk kładzie na rynek chiński. Jej najnowszy i najbardziej zaawansowany technicznie smartfon Dell Streak Pro zadebiutował właśnie za Wielkim Murem. Urządzenie to będzie pracowało pod kontrolą systemu Baidu Yi.

Dell Streak Pro

Platforma Baidu Yi jest oparta na Linuksie, przypomina Androida i może korzystać z jego aplikacji. Oferuje jednak również usługi firmy Baidu zlokalizowane na rynek chiński. Są wśród nich wyszukiwarka, sklep z muzyką (500 000 darmowych utworów) i aplikacjami (na razie 50 000), mapy oraz darmowe 100 GB (!) w chmurze obliczeniowej na pliki użytkowników.

Sam smartfon Dell Streak Pro oferuje spore możliwości. Na to przynajmniej wskazuje jego imponująca specyfikacja techniczna. Wyposażono go w dwurdzeniowy procesor Qualcomm 1.5 Ghz oraz 4,3-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości 960 x 540 pikseli wykonany z zastosowaniem technologii Gorilla Glass. W Chinach kosztuje 2 999 juanów, co w po przeliczeniu daje około 1 612 złotych.

Dell mówi, że coraz więcej produktów będzie przygotowywał specjalnie z myślą o rynku chińskim, który rośnie w siłę i nie odczuwa tak dotkliwie kryzysu. Chiny mają 900 mln użytkowników telefonów komórkowych i stają się największym rynkiem smartfonów na świecie. Amerykańska firma ma jednak również wersję smartfonu Dell Streak Pro z Androidem, która trafi na rynek międzynarodowy.

Baidu poszło natomiast śladami innego chińskiego giganta internetowego. W lipcu firma Alibaba wydała smartfon z własnym systemem operacyjnym Aliun OS, który promuje jej usługi na rynku chińskim.