Dell System Detect - miało pomóc, może zaszkodzić

Dell System Detect to aplikacja działająca na komputerach i tabletach, która ma za zadanie spersonalizować obsługę klienta firmy Dell. Jak się jednak okazuje, może narazić urządzenie na ryzyko włamania.

Inżynierowie bezpieczeństwa z Malwarebytes oznaczyli to narzędzie jako pasujące do kategorii PUP (potencjalnie niechciany program), którego starsze wersje mogą zostać wykorzystane przez hakerów do zdalnego zainstalowania oprogramowania malware. Kojarzy się to od razu nieco z Superfish, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z całkiem inną sprawą. Dell System Detect nikogo nie szpieguje, zaś aby malware mogło zostać zainstalowane, użytkownik musi wejść na specjalnie spreparowane strony. Poza tym jest już dostępna poprawka, dzięki której narzędzie zostaje zaktualizowane do bezpiecznej wersji.

Dell System Detect - miało pomóc, może zaszkodzić

Jeden z produktów Della (foto: oficjalna strona)

Jak donosi Forbes, Dell został poinformowany o luce już w listopadzie 2014, ale dopiero 9 stycznia wypuścił łatkę, która częściowo likwidowała zagrożenie. Nosi ona numer 6.0.9, jednak dopiero kolejna, 6.0.14, całkowicie zabezpiecza komputer. Jak ocenia F-Secure, aktualnie Dell System Detect znajduje się na 100 tysiącach urządzeń, z czego zaledwie 1% ma wersję 6.0.14. Jeśli zatem posiadacie laptopa, tablet czy komputer od Della, polecamy jak najszybszą aktualizację narzędzia do najnowszego wydania lub jego usunięcie.

Zobacz również:

  • Masz komputer Dell? Firma pomoże w aktualizacji do Windows 11
  • iOS 15.1 pojawi się 25 października, a Ty zainstaluj go od razu!