Dell Vostro V13 - prawie jak Adamo, a znacznie tańszy

Koncern Dell zaprezentował nowy model komputera przenośnego z serii Vostro. Maszyna nosi oznaczenie V13 i stylistyką przypomina nieco wprowadzony niedawno przez tego producenta ultracienki laptop Adamo, tyle że jego cena jest prawie trzykrotnie niższa.

PC World Testy - notebooki

Vostro V13 pod względem gabarytów jest zbliżony do swojego luksusowego kuzyna - Adamo. Mierzy 330 x 230 x 16,5/19,7 mm (ostatni wymiar to grubość z przodu i z tyłu obudowy), a jego waga wynosi 1,6 kg. Przekątna ekranu wynosi 13,3" - o 0,1 cala mniej niż w Adamo - ale zastosowany wyświetlacz także charakteryzuje się podświetleniem LED.

Podstawowa konfiguracja V13 obejmuje procesor Intel Celeron ULV 743 1,3 GHz, 2 GB pamięci DDR3 SDRAM, dysk twardy o pojemności 250GB (5400 RPM). Całość pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Ubuntu 9.04. Cena takiego systemu wynosi niespełna 450 dolarów.

Zobacz również:

  • Sprzedaż PC dalej w górę, ale są pierwsze oznaki hamowania

Komputer dostępny jest też w bardziej zaawansowanych konfiguracjach, na które składają się wydajniejsze procesory: Intel Core 2 Solo ULV SU3500 (1,4 GHz) i Core2 Duo ULV SU7300 (1.3 GHz); pojemniejsze dyski twarde (320 GB), wbudowane kamery internetowe 1,3 MP oraz system operacyjny Windows 7 Home Premium 32-bit. Koszt tych zestawów wynosi 599 i 649 dolarów w zależności od modelu CPU.

We wszystkich konfiguracjach zastosowano chipset graficzny Mobile Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD, kartę bezprzewodową Dell Wireless 1397 802.11b/g, jeden port USB i wyjście VGA. Vostro V13 nie posiada natomiast czytnika płyt CD/DVD.

Warto zaznaczyć, że podstawowa wersja oferowanego w notebooku akumulatora, 6-komorowa jednostka litowo-jonowa, jest zintegrowana z obudową maszyny. Oznacza to, że w wypadku konieczności wymiany akumulatora trzeba oddać sprzęt do serwisu.

Komputer można zamawiać za pośrednictwem strony internetowej producenta. Jest dostępny na całym świecie.

Vostro = Adamo "dla ubogich"

Dell rozpoczął sprzedaż modelu Adamo w marcu br. promując ten produkt jako odpowiedź na MacBooka Air Apple. Producent skutecznie wytworzyła aurę tajemniczości wokół komputera, na kilka miesięcy przed premierą uruchamiając specjalną witrynę, po wejściu na którą niewiele można było się dowiedzieć. Zabieg ten Dell powtórzył przy okazji zapowiedzi modelu Adamo XPS, notebooka jeszcze cieńszego i charakteryzującego się niespotykanym wzornictwem.

Więcej informacji: Dell