Dell bez licencji

Firma komputerowa Dell została oskarżona przez sześć koncernów o wykorzystanie technologii MPEG 2, na którą nie ma patentów.

Sześć firm posiadających w sumie 44 patenty na MPEG 2: France Telecom, Mitsubishi Electric, Scientific-Atlanta, Sony, Philips i Victor wniosły sprawę przeciwko firmie Dell, która nielegalnie wykorzystała tę technologię w swoich komputerach. Oskarżony koncern sprzedaje obecnie swoje urządzenia z napędem DVD, które są kompatybilne z technologią MPEG 2. Według pozwu Dell nie wykupił licencji, a w jego komputerach znalazło się oprogramowanie do tworzenia i edycji MPEG 2. Według oskarżenia firma sprzedawała komputery po wyższej cenie, ze względu na oprogramowanie. Rzecznik prasowy Della nie ustosunkował się do tych informacji.

Są dwie możliwości nabycia licencji na MPEG 2. Pierwsza z nich to uzyskanie jej od MPEG LA, która powstała w 1996 r. i skupia 330 patentów. Drugą formą jest nabycie licencji bezpośrednio od jej właściciela. Obecnie licencję wykupiły: Apple Computer, Compaq, Hewlett-Packard.


Zobacz również