Dell i HP: Blu-Ray jest lepszy

W kilka dni po tym, jak koncerny Intel i Microsoft oficjalnie poinformowały, że zamierzają wspierać format HD DVD, głos w tej sprawie zabrali inni potentaci branży IT - Dell i HP. Obie firmy już wcześniej opowiedziały się po stronie standardu Blu-Ray (czyli konkurenta HD DVD), a teraz bronią swej decyzji, tłumacząc, że jest on zdecydowanie lepszym rozwiązaniem pod względem technologicznym.

O decyzji Intela i Microsoftu informowaliśmy w tekście "Intel i Microsoft wspierają HD DVD". Przypomnijmy - koncerny zapowiedziały, że zamierzają wspierać i rozwijać stworzony przez firmy NEC i Toshiba format HD DVD. Oznacza to m.in., że w obsługę HD DVD wyposażony zostanie tworzony właśnie przez Microsoft system Windows Vista, a także komputery multimedialne Viiv Intela. Przedstawiciele Intela i Microsoftu tłumaczą, iż wybrali technologię, która jest bardziej przyjazna dla użytkowników - zarówno pod względem kosztów, jak i użyteczności.

Ta deklaracja nie pozostała bez echa - przedstawiciele firm Dell i HP, które już dawno opowiedziały się za Blu-Ray, stwierdzili, że Intel i Microsoft rozpowszechniają "nieprawdziwe informacje" na temat nowych formatów. "Z punktu widzenia użytkownika komputera PC Blu-Ray jest doskonałym formatem - nośniki oferują większą pojemność i szybszy transfer danych. Co więcej, dzięki niewielkim rozmiarom z powodzeniem będzie można stosować czytniki Blu-Ray w komputerach przenośnych" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez HP (warto w tym miejscu przypomnieć, że w notebookach będą montowane również czytniki HD DVD - komputer wyposażony w takie urządzenie zapowiedziała już Toshiba).

Stanowisko Microsoftu i Intela skrytykował również Michael Dell - szef Della - który przypomniał, że Microsoft do dziś nie zapewnił użytkownikom swoich produktów poprawej obsługi DVD. "Która wersja Windows jako pierwsza obsługiwała format DVD? Żadna - w Windows do dziś nie ma kodeków DVD, producenci oprogramowania muszą je za każdym razem umieszczać w swoich programach" - mówił Dell podczas konferencji prasowej.


Zobacz również