Dell i Lenovo - notebooki bez Windows

Dwaj producenci komputerów przenośnych - amerykański Dell i chiński Lenovo - po cichu wprowadzili do swojej oferty komputery przenośne bez systemu operacyjnego. Urządzenia kupowane są przede wszystkim przez osoby, które chcą zainstalować na nich wybraną dystrybucję Linuksa.

Niestety, w przypadku oferty Della cena komputera z Windows jest dokładnie taka sama, jak urządzenia sprzedawanego bez systemu operacyjnego. Inaczej jest w przypadku Lenovo - osoby, które zdecydują się na zakup notebooka bez OS-u, zapłacą o 40 USD mniej (na razie dotyczy to jedynie modeli z serii ThinkPad T, zaś wkrótce być może również ThinkPad X).

Co ciekawe, w oficjalnym katalogu produktów obu koncernów próżno szukać komputerów bez OS-u - są one dostępne tylko dla dużych firm, w ramach umów partnerskich. Indywidualni klienci mogą je kupić tylko dzięki firmom trzecim, które hurtowo kupują notebooki od producentów i później odsprzedają je detalicznie.

W USA dystrybucją "czystych" notebooków zajmuje się m.in. firma EmperorLinux, która na życzenie klientów instaluje w komputerach przenośnych Linuksa. Jej przedstawiciele mówią, że w tej chwili większość notebooków Della można już kupić bez Windows - dotyczy to m.in. wszystkich modeli z linii Latitude oraz części komputerów z serii Precision.