Dell numerem 1

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez analityków firm IDC oraz Gartner Dataquest wykazały, iż koncern Dell wyprzedził w wyścigu o miano największego światowego producenta komputerów PC dotychczasowego lidera - firmę Compaq.

Badania przeprowadzone przez analityków firm IDC oraz Gartner Dataquest wykazały, iż koncern Dell wyprzedził w wyścigu o miano największego światowego producenta komputerów PC dotychczasowego lidera - firmę Compaq. Analizie poddana została sytuacja na rynku komputerów typu PC w I kwartale bieżącego roku. W tym czasie liczba zamówień na komputery firmy Dell wzrosła o 34,3% i zamknęła się liczbą 4,16 miliona sztuk. Oznacza to, że firma posiada aktualnie 12,8- proc. udział w światowym rynku komputerów PC. Dotychczasowy lider - firma Compaq spadła na drugą pozycję, sprzedając 3,9 miliona sztuk PC, co pozwoliło jej na zdobycie 12,1% udziału rynkowego w skali globalnej.

Tak dobre wyniki koncernu Dell to m.in. efekt nowej strategii firmy dotyczącej obniżania kosztów sprzedaży produktów, polegającej na bezpośredniej sprzedaży komputerów z pominięciem udziału lokalnych dilerów. Najgroźniejsi rywale firmy - koncerny Compaq i HP - opierają sprzedaż swych produktów na rozbudowanej sieci dilerów, co spowodowało nagromadzenie ogromnych zapasów magazynowych w czwartym kwartale 2000 r. i zmusiło firmy do ograniczenia produkcji nowych urządzeń w pierwszych miesiącach 2001 r. Skorzystał na tym Dell, który właśnie w pierwszym kwartale bieżącego roku mógł dokonać zakupu coraz tańszych nowoczesnych komponentów (np. pamięci RAM oraz panele LCD) instalowanych w zestawach PC.

Zobacz również:

  • Najlepsze narzędzia do klonowania dysków 2022 [RANKING]