Dell od roku testuje procesory ARM

Z informacji podanych przez magazyn Forbes wynika, że Dell od dłuższego czasu testuje procesory wykonane w architekturze ARM badając ich przydatność w zastosowaniach serwerowych. Firmy Intel i AMD powinny zacząć się bać?

Forrest Norrod, szef działu serwerów w firmie Dell, zdradził dziennikarzom magazynu Forbes pewną bardzo interesującą informację. Przyznał bowiem, że jego laboratorium już od ponad roku testuje procesory zbudowane w oparciu o architekturę ARM pod kątem wykorzystania ich w serwerowych zastosowaniach.

Narrod niestety nie zdradził, jak przebiegły wspomniane testy i czy Dell pracuje już nad konkretnymi nowymi produktami. Zapewnił jednak, że jeżeli ze strony klientów będzie zapotrzebowanie na tego typu urządzenia, Dell je im zaoferuje.

Warto też dodać, że Forbes pozwolił sobie na pewne zabawne wytłumaczenie tego, dlaczego Dell zaczął testować układy ARM. Zdaniem magazyny chce on w ten sposób wywrzeć na Intelu i AMD presję mogącą skutkować obniżeniem przez nich cen.

ARM i serwery?

To połączenie ma spore możliwości. Warto tutaj bowiem przypomnieć, że firma ARM przedstawiła w październiku poprzedniego roku swoją pierwszą 64-bitową architekturę mikroprocesorów - ARMv8. Ma ona znaleźć zastosowanie przede wszystkim w energooszczędnych serwerach, które mogą zostać wykorzystane np. w tzw. zielonych centrach danych.

Czyżby więc po zdominowaniu mobilnego rynku architektura ARM szykowała się do podboju rynku serwerów? Jeżeli nawet tak, to nie nastąpi to szybko. Masowa produkcja 64-bitowych układów ma bowiem ruszyć dopiero w 2014 roku.