Dell rezygnuje z Itanium

Intel nie ma szczęścia do Itanium. Mimo interesującej architektury procesor zbyt różni się od linii x86, by użytkownicy byli w stanie go zaakceptować. Tym razem cios wymierzył korporacji jeden z największych sojuszników - firma Dell, która "od zawsze" wykorzystuje przede wszystkim procesory Intela. Teksański producent komputerów oświadczył mianowicie, iż nie będzie kontynuował prac nad linią serwerów z Itanium na pokładzie.

Itanium 2

Itanium 2

Dell postanowił zupełnie zrezygnować z Itanium; zamiast niego firma będzie produkować (i promować) serwery z Xeonami. Już w tej chwili da się to zauważyć na http://www.dell.com - trzeba dłuższych poszukiwań, by znaleźć ofertę z maszynami pracującymi pod kontrolą Itanium 2.

W promocji IA-64 nie pomogły Intelowi kolejne akcje i zabiegi - wszystkie firmy powoli rezygnowały z tej architektury. Wygląda na to, że nawet zawiązanie Itanium Solutions Alliance (patrz artykuł: "Itanium uśmierci x86?") nie pomogło procesorowi ochrzczonemu przez angielskojęzyczną prasę mianem "Itanica". Nawet Microsoft - należący do ISA - zapowiedział, iż Windows Server 2003 R2 nie pojawi się w wersji dla IA-64.

Co prawda Intel trzyma się nieźle na rynku serwerów, ale z każdym rokiem przegrywa coraz bardziej z graczem, w którego jeszcze kilka lat temu nikt nie wierzył - z AMD. Opterony na dobre już zagościły w maszynach stanowiących rozwiązania dla biznesu; wszyscy boją się eksperymentów z mającym niewielkie wsparcie software'owe Itanium... Czyżby więc kolejny gwóźdź do trumny IA-64?


Zobacz również