Dell współpracuje z Baidu nad nowym smartfonem

Firma Dell poinformowała o współpracy z Baidu. Jej efektem ma być smartfon, który pomoże obu firmom w uzyskaniu udziałów w rosnącym, chińskim rynku telefonów komórkowych. Baidu wydało niedawno narzędzie dla deweloperów Yi oparte na systemie Android. Możliwe, że to pierwszy krok w kierunku mobilnego systemu operacyjnego.

Baidu
Narzędzie dla deweloperów Yi ma na razie pomagać w przygotowywaniu mobilnych aplikacji dla istniejących produktów Baidu, takich jak serwisy oferujące muzykę, e-booki oraz mapy. Wydaje się jednak, że chińska firma może zmienić platformę Yi w system mobilny oparty na Androidzie i wyposażony w firmowe aplikacje. Niedawno własny system stworzyła chińska firma Alibaba.

Prezes Baidu, Robin Li powiedział podobno w chińskich mediach, że jego firma doszła do porozumienia z międzynarodowym producentem w celu przygotowania smartfonu opartego na platformie Yi. Rzecznik prasowy Baidu, Kaiser Kauo stwierdził, że nie ma nic do ogłoszenia w tej sprawie, jednak rzeczniczka Della poinformowała, że firmy faktycznie pracują nad nowym urządzeniem.

Zobacz również:

  • Ranking tanich laptopów 2021 - polecane modele
  • Tryb ciemny w Mapach Google dostępny! Jak go uruchomić i co daje?
  • HBO GO - 8 porad, które każdy powinien znać

Baidu dominuje na chińskim rynku wyszukiwarek internetowych z 80 proc. udziału we wszystkich wyszukiwaniach - podaje CNZZ.com. W kwietniu 2011 firma poinformowała również, że jej wyszukiwarka jest zainstalowana w 80 proc. wszystkich smartfonów z systemem Android w Chinach. Według przewidywań w 2011 roku w tym kraju zostanie sprzedanych 95 mln smartfonów.

Dell jest najlepiej znany jako producent komputerów PC. Swój pierwszy smartfon firma wydała w Brazylii i właśnie w Chinach. Obecnie w jej ofercie są urządzenia z systemem Android oraz Windows Phone 7.