DeltaChrome numerem 1?

Firma S3 twierdzi, że opracowany przez nią układ DeltaChromeX9m będzie najwydajniejszym układem dla komputerów przenośnych. W odmianie "stacjonarnej" ma też walczyć o palmę pierwszeństwa z takimi układami jak Radeon 9700 PRO i GeForce FX.

Na razie, bliski kontakt z nowym dziełem S3 mieli nieliczni amerykańscy dziennikarze i analitycy rynku. Peter Glaskowsky, dziennikarz "Microprocessor Report" stwierdził, że nowy mobilny procesor S3 jest „tak dobry jak tylko sobie można wymarzyć. Bez problemu płynnie działa z każdym rodzajem oprogramowania, które może uruchamiać właściciel notebooka. Myślę tu również o najnowszych grach, szczególnie wymagających wobec mocy obliczeniowej sprzętu”.

DeltaChromeX9m, zdaniem osób mających okazję poznać bliżej prototypowe modele, powinien być najszybszym procesorem mobilnym zdolnym do współzawodnictwa z mobilnymi wersjami procesorów Radeon 9700 oraz GeForce FX.

Smutną wiadomością jest to, że pierwsze notebooki z nowym układem S3 pojawią się najwcześniej pod koniec br.

Young Kwon, senior product marketing manager S3 stwierdził: "Opracowywanie procesorów do to bardzo długi i kłopotliwy proces. Potrzebujemy jeszcze od sześciu do dziewięciu miesięcy na dopracowanie wszystkich szczegółów konstrukcyjnych DeltaChrome."

Mobilny układ S3 będzie dysponował aż 8 potokami renderingu co pozwoli na renderowanie ok. 2,4 mld pikseli na sekundę. Procesor jest w pełni zgodny z wymogami DirectX 9 oraz posiada zaawansowany koder sygnału wideo zgodnego ze standardem telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). Dzięki temu, na odpowiednim telewizorze, będzie można uzyskać z peceta obraz o rozdzielczości nawet 1080 linii. Ciekawie zapowiadają się również opcje specjalnie przygotowane z myślą o komputerach TabletPC. Jest to sprzętowe obracanie obrazu do pozycji pionowej. Stacjonarne wersje procesorów DeltaChrome mają być instalowane na kartach graficznych kosztujących ok. 100 USD.

S3 chce pójść również za ciosem i już planuje wprowadzenie w przyszłym roku kolejnego układu graficznego o nazwie Destination. Ma to być układ dla najbardziej wymagających grafików i graczy, a cena kart graficznych w niego wyposażonych będzie oscylowała w okolicach 300-400 USD.