Deltube - odzyskiwanie filmów skasowanych przez YouTube

Deltube (youtube.infamousx.com) to serwis, który umożliwia obejrzenie klipów wykasowanych z serwisu YouTube. W wyszukiwarce wystarczy jedynie wpisać identyfikator pliku, który chcemy zobaczyć. Znajduje się on na końcu odnośnika do pliku w YouTube. Po wpisaniu ID Deltube próbuje odzyskać usunięty plik z serwerów YouTube'a.

Działa najprawdopodobniej dzięki temu, że albo pliki nie są usuwane, a jedynie przestają być udostępniane, albo przez jakiś czas są jeszcze dostępne w pamięci podręcznej systemu. YouTube coraz częściej kasuje pliki, gdyż właściciele praw autorskich nie zgadzają się na to, by bez ich zezwolenia i bez dzielenia się zyskiem, serwis zarabiał na ich pracy.

Deltube to nie jedyny serwis tego typu. Zabawny jest fakt, że zarabia on wyświetlając reklamy Google'a. A to właśnie Google jest właścicielem YouTube'a. Serwis zarabia na tym, że nielegalnie przechowuje popularne nagrania, które oglądają użytkownicy. Gdy właściciele praw autorskich zgłaszają o to pretensje YouTube kasuje pliki (oczywiście, zależy to od determinacji właściciela praw, który często musi uparcie prosić YouTube o zaprzestanie nielegalnych działań). Jednak, jak się okazuje, pliki można odzyskać.

Serwisy podobne do Deltube mogą jednak okazać się problemem dla YouTube'a. Jeśli dojdzie do wyroku sądowego, który ustanowi precedens uznając działania YouTube'a za nielegalne, serwis będzie musiał poradzić sobie z możliwością odzyskania pozornie wykasowanych plików. Ponadto należy pamiętać o tym, że YouTube coraz częściej dochodzi do porozumienia z producentami klipów, zależy mu więc na tym, by żyć z nimi w zgodzie. A Deltube i podobne serwisy mogą w osiągnięciu tej zgody przeszkadzać.