Demencja po łagodnym przebiegu COVID-19? Oto jedno z najważniejszych badań pandemii

Przełomowe badanie wykazało znaczące zmiany w mózgach osób, u których zakażenie koronawirusem przebiegło łagodnie.

Demencja po łagodnym przebiegu COVID-19? Oto jedno z najważniejszych badań pandemii

pixabay.com

Przełomowe badanie obrazowe ukazało wpływ łagodnego przebiegu COVID-19 na mózg.

Skany wykonane przed i po infekcji wirusowej wykazały, że wpływ COVID-19 na mózg jest znaczący i szkodliwy, choć wciąż nie jest jasne, czy zmiany te prowadzą do długotrwałych deficytów poznawczych.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature, dotyczyło unikalnego zestawu danych z trwającego projektu śledzącego stan zdrowia pół miliona osób w Wielkiej Brytanii. Obrazowanie mózgu przeprowadzono zarówno przed, jak i po pozytywnym przypadku COVID-19 u 401 uczestników. Drugie skanowanie każdego pacjenta zostało przeprowadzone średnio około 141 dni po wstępnej diagnozie COVID-19. Kohortę porównano z grupą kontrolną 384 osób dopasowanych pod względem wieku, płci, pochodzenia etnicznego i czasu, jaki upłynął między wykonaniem skanów. Naukowcy podzielili się wnioskami z analizy wyników badań:

Nasze analizy ujawniły znaczący, szkodliwy wpływ związany z SARS-CoV-2. Wpływ ten można było zaobserwować głównie w układzie limbicznym i węchowym korowym, na przykład ze zmianą miar dyfuzji – czyli przybliżonych do uszkodzenia tkanek – w obszarach funkcjonalnych związanych z korą gruszkowatą, guzkiem węchowym i przednim jądrem węchowym, bardziej wyraźne zmniejszenie grubości i kontrastu istoty szarej u uczestników zakażonych SARS-CoV-2 w lewym zakręcie przyhipokampowym i bocznej korze oczodołowo-czołowej.

Badanie zostało już określone jako jedno z najważniejszych badań pandemii. Jednak eksperci wciąż zastanawiają się czy zmiany występujące w mózgu są trwałe i czy korelują z konkretnymi trwałymi zmianami behawioralnymi lub poznawczymi. Jedna z hipotez sugeruje bowiem, że wirus może bezpośrednio przenikać do mózgu i uszkadzać jego komórki.

Zobacz również:

  • Jaki pulsoksymetr kupić? Do czego służy? Już od 45 zł

James St John, ekspert w dziedzinie regeneracji węchu i rdzenia kręgowego, twierdzi, że jest to prawdopodobna hipoteza, która może prowadzić do tego, że COVID-19 przyspieszy postęp chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera. Jak tłumaczy:

Wiadomo teraz, że wiele patogenów jest w stanie dostać się do mózgu za pomocą nerwu węchowego w jamie nosowej i może przyczyniać się do szeregu stanów neurologicznych i neurodegeneracyjnych, w tym udaru i choroby Alzheimera. Nadal nie jest pewne, czy wirus SARS-CoV-2 może dostać się do mózgu, ale przynajmniej na pewno może zniszczyć komórki nerwowe odpowiedzialne za zmysł węchu, co może następnie wywołać kaskadę zdarzeń, które prowadzą do dalszych patologii w mózg.

Naukowcy związani z najnowszym badaniem przyznają, że wywołane przez wirusy zmiany w mózgu mogłyby wywoływać lub przyspieszać demencję związaną z wiekiem. Co więcej, obrazowanie mózgu u pacjentów, którzy zachorowali na zapalenie płuc i grypę wykazało, że zmiany w mózgu po łagodnym COVID-19 są wyjątkowe i bardziej znaczące w porównaniu z tymi dwoma stanami.

Należy zauważyć, że badani zostali zarażeni przed pojawieniem się wariantów takich jak Delta czy Omicron. Nie jest więc jasne, czy nowsze warianty SARS-CoV-2 prowadzą do tego rodzaju zmian w mózgu. Sarah Hellewell, badaczka z Curtin University twierdzi jednak, że nie powinno być to powodem paniki u tych, którzy doświadczyli infekcji:

Potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się, czy te zmiany utrzymują się, odwracają lub pogarszają się z czasem i czy istnieją metody leczenia, które mogą pomóc.

Zobacz także: Lidl: tanie artykuły ogrodnicze - aktualna oferta

Źródło: newatlas.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: