Denon AVR-3805

Amplituner 7.1 oferujący potężny dźwięk wysokiej jakości, wyposażony został w doskonały zestaw funkcji użytkowych.

Amplituner 7.1 oferujący potężny dźwięk wysokiej jakości, wyposażony został w doskonały zestaw funkcji użytkowych.

Denon wprowadził do oferty całą gamę nowych produktów zarówno w segmencie odtwarzaczy DVD, jak i amplitunerów. Testowaliśmy już odtwarzacz DVD 3910 (KD 3/2005) i amplituner AVR-2805 (KD 9/2004). Teraz trafił do naszych testów model AVR-3805. Urządzenie prezentuje się stosunkowo niepozornie. Przy flagowych amplitunerach Pioneera ten model nie poraża ani wielkimi gabarytami, ani szczególnie oryginalnym wyglądem. Stylistycznie Denon AVR-3805 został dopasowany do firmowych odtwarzaczy takich jak DVD-3910. Urządzenia mają w tych samych miejscach na przednich panelach podświetlane przyciski zasilania oraz duże wyświetlacze punktowe. Taki komplet idealnie współgra ze sobą nie tylko ze względów estetycznych. Oba urządzenia można połączyć za pomocą specjalnego interfejsu cyfrowego Denon Link. Jest to firmowe rozwiązanie Denona polegające na przesyłaniu wielokanałowych ścieżek dźwiękowych za pośrednictwem komputerowego, wielożyłowego kabla sieciowego Ethernet.

Denon AVR-3805
Taki kabel dostarczany jest w komplecie z amplitunerem. Szerokość pasma dochodzi aż do 1,2 Gb/s, co pozwala na transmisję nie tylko wielokanałowych nagrań DD czy DTS, ale także DVD-Audio (także dwukanałowego zapisu 24 bit/192 kHz) i SACD. W porównaniu ze standardowym łączem komputerowym IEEE1394 (FireWire) rozwiązanie Denona ma tę zaletę, że poszczególne strumienie danych audio nie muszą być pakowane i odpowiednio znakowane, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszej transmisji cyfrowej. Rozwiązanie to ma oczywiście także tę zaletę, że eliminuje konieczność zakupu kabli analogowych niezbędnych w większości przypadków do połączenia odtwarzaczy DVD-Audio czy SACD.

Denon AVR-3805
AVR-3805 to amplituner 7-kanałowy o mocy 120 W na każdy z kanałów (przy 8 omach). W czasie testów urządzenie nie miało najmniejszych problemów z nagłośnieniem ok. 50-metrowej sali odsłuchowej. Wstępnej konfiguracji dokonaliśmy, tak jak zrobi to zapewne większość osób kupujących to urządzenie, z pomocą systemu automatycznej kalibracji. Bardzo dobrym rozwiązaniem, którego nie spotkaliśmy w produktach innych producentów audio-wideo, jest podwójna wizualizacja schematu wykorzystywanej konfiguracji wielokanałowej. Po lewej stronie wyświetlacza, w formie kwadratów symbolizujących kolumny, widzimy, ile ma zapisanych kanałów źródłowa ścieżka audio, po prawej zaś jest podobny schemat, ale wizualizujący rzeczywistą liczbę wykorzystywanych kolumn. Ustawień można dokonywać, zdając się wyłącznie na czytelny wyświetlacz, jednak dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z menu wyświetlanego na ekranie telewizora czy projektora.

Denon AVR-3805

Rewelacyjny i najbardziej zaawansowany pilot, jaki dołączany jest do amplitunerów.

Niepozornie wyglądające wejście minijack ukryte pod klapką na przedniej ściance amplitunera, służy do podłączenia jednego z ciekawszych elementów wyposażenia amplitunera - czułego mikrofonu kalibracyjnego. Mikrofon jest solidnie wykonany i wyposażony w długi kabel pozwalający na umieszczenie go w miejscu odsłuchu nawet w bardzo obszernym pomieszczeniu. Po uruchomieniu automatycznej kalibracji, generowane są sygnały testowe, które zbierane są przez mikrofon, a uzyskane w ten sposób informacje analizują wydajne procesory amplitunera. Nie jest to proces prostej kalibracji ograniczającej się do wyrównania poziomów wysterowania poszczególnych kolumn. Konfiguracja zestawu w przypadku tego modelu Denona podobna jest do tej, którą wcześniej stosował Pioneer w najbardziej zaawansowanych modelach amplitunerów. Ustawienia automatyczne obejmują regulację głośności poszczególnych kanałów, korekcję opóźnień oraz korekcję charakterystyki częstotliwościowej. Ten ostatni zabieg może się wydawać nieco kontrowersyjny, jednak ponieważ nie zawsze pomieszczenie odsłuchowe jest świetne pod względem akustyki, to automatyczna korekcja charakterystyki kolumn może doskonale poprawić brzmienie zestawu.