Denon DVD-2500BT

Pierwszy odtwarzacz Blu-ray Denona, będący jednocześnie prawdziwie wideofilskim urządzeniem do wyświetlania filmów HD.

Pierwszy odtwarzacz Blu-ray Denona, będący jednocześnie prawdziwie wideofilskim urządzeniem do wyświetlania filmów HD.

Denon DVD-2500BT

Denon DVD-2500BT

Denon długo zwlekał z wprowadzeniem do swej oferty odtwarzaczy Blu-ray. Przetestowaliśmy DVD--2500BT, pierwszy dostępny na polskim rynku model tego producenta. Urządzenie spełnia normę BD 1.1, co oznacza, że potrafi także obsługiwać te płyty Blu-ray, które zawierają Bonus View, tzn. w trakcie odtwarzania filmu istnieje możliwość oglądania w wydzielonym na ekranie oknie materiałów dodatkowych, np. wywiadów z  reżyserem czy aktorami.

Duży, wygodny w obsłudze, z fosforyzującymi klawiszami.

Duży, wygodny w obsłudze, z fosforyzującymi klawiszami.

Zaletą DVD-2500BT jest jego szybki rozruch - po ok. 25 sekundach od włączenia gotowy jest do pracy (większość urządzeń konkurencji potrzebuje na to ponad minutę). Model ten został nazwany przez producenta nie odtwarzaczem, ale "transportem", bo nie jest wyposażony w dekodery audio HD i ma minimalistyczny zestaw gniazd. Jego rolą jest dostarczenie, za pomocą jedynego złącza HDMI 1.3a, wysokiej jakości sygnałów audio i wideo. Dźwięk ośmiokanałowy ma być zdekodowany w  dobrej klasy amplitunerze, a obraz przesłany dalej do wyświetlacza np. telewizora.

Ważący aż 9 kg odtwarzacz Blu-ray Denona został wykonany solidnie. Jego potężna obudowa (w kolorze srebrnym lub czarnym) jest wielowarstwowa, ponieważ ma redukować drgania i eliminować zakłócenia układów elektronicznych, mogących mieć negatywny wpływ na jakość sygnału. Urządzenie wyposażono w dopracowany konstrukcyjnie, z  ekranowanym czytnikiem, napęd (S.V.H.), który pracuje bardzo szybko, cicho i stabilnie.

Dźwięk, dostępny na wyjściu HDMI urządzenia, oferowany jest w formie zakodowanego strumienia audio (np. w DTS HD Master Audio) lub poddanego obróbce przez układy odtwarzacza (LPCM i stereo). Chociaż jakość brzmienia w głównej mierze uzależniona jest od współpracującego z DVD-2500BT amplitunera, nasze testy wykazały, że w porównaniu z modelami konkurencji odtwarzacz Denona generuje dźwięk obszerniejszy, bogatszy w  szczegóły i  bardziej dynamiczny.

Solidnie wykonany odtwarzacz Blu-ray, oferujący doskonałe brzmienie oraz referencyjny obraz z płyt Blu-ray i bardzo dobry z DVD.

Solidnie wykonany odtwarzacz Blu-ray, oferujący doskonałe brzmienie oraz referencyjny obraz z płyt Blu-ray i bardzo dobry z DVD.

Oferowany przez odtwarzacz obraz jest również na niezwykle wysokim poziomie. Odtwarzany z dysków Blu-ray jest znacznie lepszy, niż w przypadku dotychczas testowanych przez nas modeli konkurencji. Różnica jest naprawdę spora i od razu widoczna. Obraz ma większą głębię, jest perfekcyjnie szczegółowy i ma lepiej nasycone, naturalne kolory.

Werdykt

Werdykt

Inna sytuacja jest w  przypadku odtwarzania płyt DVD. Generowany przez urządzenie Denona obraz - przeskalowany do trybu 1080p - ma dobrą jakość (lepszą np. niż w wypadku najnowszego modelu Sony BDP-S550 - patrz str. 24), ale jest mniej ostry i ma gorzej wygładzone krawędzie od oferowanego przez BD-P2500 Samsunga (KD 8/2008).

Warto dodać, że urządzenie Denona potrafi także odtwarzać DivX-y (z płyt CD i DVD), lecz niestety polskie napisy w formacie .txt nie są obsługiwane.

Główni rywale

Pioneer BDP-LX70A 5600 zł

Dobrze wyposażony odtwarzacz Blu-ray, oferujący doskonałą jakość obrazu i dźwięku.

Samsung BD-P2500 1550 zł

Odtwarzacz Blu-ray oferujący doskonałą jakość obrazu, ale przeciętną dźwięku na wyjściach analogowych.