Denon DVD-3910

Najlepszy odtwarzacz DVD, jaki do tej pory testowaliśmy. Wymarzony partner dla ekranów LCD, plazm i projektorów.

Najlepszy odtwarzacz DVD, jaki do tej pory testowaliśmy. Wymarzony partner dla ekranów LCD, plazm i projektorów.

Najciekawszą część oferty Denona od zawsze zajmowały urządzenia z wyższych segmentów cenowych. Podczas gdy modele podstawowe od odpowiadających im modeli konkurentów odróżniają się stosunkowo mało, to już flagowe odtwarzacze DVD tej firmy są swego rodzaju dziełami sztuki.

W efekcie klient otrzymuje produkty kosztowne, jednak oferujące perfekcyjną jakość obrazu i dźwięku. Takim właśnie urządzeniem (choć wcale nie najbardziej zaawansowanym w ofercie Denona) jest DVD-3910. Model ten idealnie pokazuje, jak ogromny przełom dokonał się w odtwarzaczach DVD w ciągu zaledwie roku. Wydawało się, że w dziedzinie DVD powiedziano już ostatnie słowo. Dzisiaj widać, że to tylko złudzenie, DVD-3910 w obecnej postaci w pełni zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających kinomanów i ze zmianą sprzętu na bardziej zaawansowany przyjdzie im czekać dopiero do czasu pojawienia się odtwarzaczy HD-DVD czy Blue-Ray.

Denon DVD-3910
Testowany przez nas model jest dopracowany zarówno pod względem doboru elektroniki, jak i budowy mechanicznej. Od strony konstrukcji obudowy odtwarzaczowi nie mamy nic do zarzucenia. Jest ona wysoka, potężna, w pełni metalowa i dopasowana stylistycznie do nowej linii wzorniczej amplitunerów Denona. Jak na najwyższej klasy źródło DVD przystało, wnętrze podzielono na trzy sekcje - zasilania, napędu i układów elektronicznych. Napęd pracuje bardzo pewnie, jednak nieco zbyt głośno. Przy oglądaniu filmów to nie przeszkadza, bo i tak ścieżka audio zagłusza szum czytnika. Przy odsłuchach spokojnej muzyki wyjątkowo wymagający słuchacze mogą jednak znaleźć powód do narzekań. Dla kinomana najważniejszą kwestią z pewnością będzie jakość sekcji wideo. Tu model Denona nie ma sobie równych. Zainstalowane w odtwarzaczu układy wideo można podzielić na dwie grupy - odpowiedzialne za generowanie sygnałów analogowych i cyfrowych. Zanim obraz pojawi się na ekranie, sygnał jest analizowany i przetwarzany na wielu etapach przez wewnętrzne układy urządzenia. System Pixel Image Correction (DPIC) poprawia jakość poszczególnych pikseli (punktów), z których składa się obraz finalny.

Denon DVD-3910

Pilot - duży, lecz wygodny w obsłudze. Szybkie przełączanie cyfrowych wyjść wideo i możliwość wyboru warstwy płyt SACD. Podświetlane najważniejsze klawisze.

Obraz jest nie tylko lepszy pod względem czytelności, lecz także bardziej detaliczny. Układ korekcji krawędzi wykorzystuje najnowszy algorytm próbkujący 9 sąsiednich pikseli obrazu. Piksele są analizowane i przetwarzane poziomo, pionowo i po przekątnej. Najlepszy obraz uzyskujemy, podłączając DVD-3910 do wyświetlacza drogą cyfrową. Do wyboru są interfejsy HDMI oraz DVI. Ten pierwszy pozwala także na wysyłanie jednym kablem 8-kanałowych ścieżek audio. Jego zaletą jest pełna zgodność z DVI, tak więc jeśli plazma, telewizor LCD czy projektor nie posiadają gniazda HDMI, to można także wybrać tę drogę przesłania sygnału (trzeba jedynie zastosować przejściówkę). Oczywiście, w takim przypadku dźwięk nie będzie mógł być już przesyłany tym samym przewodem. Sygnał na wyjściach cyfrowych dodatkowo można skalować do wyższych rozdzielczości, tak aby odpowiadał rozmiarom rzeczywistym matryc stosowanym w najnowszych wyświetlaczach. Rewelacyjną poprawę detaliczności i czystości obrazu uzyskamy już przy uruchomieniu skalowania w trybie 720P (rozdzielczość 1280 x 720 pikseli bez przeplotu). Tryb 1080i nie przynosi już tak zdecydowanej poprawy w stosunku do 720P. Odtwarzacz ze skalerem DCDi stosowanym w Denonie to wręcz obowiązkowe wyposażenie dla tych użytkowników, którzy chcą wykorzystać pełnię możliwości urządzeń przystosowanych do odbioru sygnału HDTV. Nawet nagrania DVD o niskiej rozdzielczości (576 linii poziomych) po przeskalowaniu prezentują się niewiele gorzej od nagrań HDTV.