Depeche Mode i nowy model dystrybucji muzyki w iTunes Store

iTunes Pass to najnowsza oferta skierowana do użytkowników największego na świecie internetowego sklepu multimedialnego. Zgodnie z założeniami programu użytkownik otrzymuje dostęp do pakietu materiałów (utwory, albumy, teledyski i inne zasoby) wybranej grupy muzycznej w określonym czasie. Cena takiego zestawu jest stała, natomiast zawartość może być rozszerzona. Pierwszym zespołem, którego twórczość dostępna będzie w ramach usługi iTunes Pass jest Depeche Mode.

Użytkownicy, po wpłaceniu niecałych 19 dolarów, otrzymują już teraz dostęp do nowego singla muzyków, "Wrong" oraz remiksu nowej piosenki "Oh Well". Co więcej, posiadacze iTunes Pass otrzymają nowy studyjny album "depeszów" zatytułowany "Sounds of the Universe", kiedy ujrzy on światło dzienne 21 kwietnia br. (wystarczy połączyć się ze sklepem za pośrednictwem aplikacji iTunes). Firma fonograficzna EMI (dla której nagrywa Depeche Mode) spodziewa się, że usługi iTunes Pass zyskają uznanie wśród tej najbardziej oddanej grupy fanów - ludzi, którzy stale poszukują informacji na temat ulubionego wykonawcy, kolekcjonują związane z nim wydawnictwa i informacje.

Opisywana oferta będzie aktywna do 16 czerwca 2009 r. Oznacza to, że po tym dniu nie będzie można już jej kupić w iTunes Store, natomiast ci, którzy wykupili ją wcześniej, będą mogli jeszcze przez jakiś czas pobierać dodatkowe materiały, wydane w trakcie dostępności usługi (regulamin sklepu wspomina o 90 dniach od dezaktywacji iTunes Pass, choć czas ten może być ustalany indywidualnie dla każdej oferty).

Muzyka oferowana w iTunes Pass nie będzie zabezpieczona systemem DRM. Oferta dostępna jest na razie tylko w Stanach Zjednoczonych. Nowa usługa jest podobna do wdrożonej w 2006 r. oferty Season Pass, obejmującej programy i seriale telewizyjne. Tymczasem agencja Reutera donosi, że co najmniej dwa lub trzy kolejne zespoły są gotowe do uruchomienia własnych ofert iTunes Pass w najbliższych miesiącach.

Więcej informacji: Depeche Mode iTunes Pass