Deptanie notebooka testem na wytrzymałość

Indyjska firma Electronics Corporation of Tamil Nadu (Elcot) rozpoczęła właśnie przygotowania do realizacji rządowego programu dostarczania komputerów niezamożnym studentom. Jednym z kryteriów stosowanych podczas wyboru sprzętu jest ocena ich wytrzymałości - parametr ten jest testowany przez pracowników... spacerujących po notebookach.

Komputery kładzione są na podłodze, a następnie wchodzą na nie po kolei dwaj pracownicy Elcot (ważący, jak ujawnia firma, 85 i 92 kg) - po takim teście komputer jest włączany. Jeśli uruchamia się i działa bez zarzutu, jego producent może przystąpić do dalszej procedury przetargowej. Przebieg takiego sprawdzianu (przez firmę nazwanego "fire walk test") obejrzeć można w poniższym materiale wideo.

Elcot realizuje na zlecenie indyjskiego rządu program informatyczny, w ramach którego studentom z prowincji Tamil Nadu dostarczone zostaną tanie komputery przenośne. Z uwagi na fakt, że wiele z tych maszyn będzie użytkowanych w warunkach polowych, urządzenia muszą charakteryzować się odpowiednio dużą odpornością na urazy mechaniczne. Firma zamierza zamówić za kilka tygodni co najmniej 100 tys. takich urządzeń. Na razie przetestowano m.in. produkty Acera oraz Della.

"Takiemu testowi poddajemy wszystkie komputery, które zamawiamy - również te przeznaczone do użytku w naszej firmie. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, w których wykorzystano plastik słabiej jakości - nasz sprawdzian pozwala na ich wykrycie" - tłumaczy C. Umashankar, jeden z dyrektorów Elcot.

Wiadomo już, że urządzenia dostarczane będą z preinstalowanym systemem Suse Linux Enterprise Edition 10.1 (niewykluczone, że w opcji dostępny będzie również Ubuntu - w formie dual boot). Rozważane było również zastosowanie Windows - przedstawiciele Elcot byli gotowi kupić licencje na system Microsoftu po 12 USD. Koncern z Redmond nie odpowiedział jednak na ich ofertę.