Desktop jak laptop

Dell zaprezentował najmniejszy stacjonarny komputer PC, jaki do tej pory firma zaoferowała klientom. OptiPlex SX260 jest mniejszy o 50% od poprzedniego modelu z tej serii (który również gigantem nie był) i sprzedawany będzie w zestawie z monitorem LCD.

Komputer mierzy zaledwie 24,7 x 24,1 x 8,5 cm i waży 3,5 kg. Niestety, miniaturyzacyjne zapędy konstruktorów okupione zostały pozbawieniem komputera złączy PCI oraz AGP - komponenty takie jak karta graficzna, sieciowa czy dźwiękowa są zintegrowane z płytą główną (opartą na chipsecie Intel 845G).

W nowym OptiPleksie nie zamontowano napędu dyskietek - zamiast tego komputery z tej serii wyposażone są w tzw. USB Memory Keys (czyli przenośne pamięci flash, podłączane przez port USB).

Klient będzie mógł wybrać, czy jego komputer ma być wyposażony w procesor Pentium 4 czy Celeron, maksymalna ilość pamięci SDRAM, jaką można zainstalować w "komputerku" wynosi 2 GB. Standardowo OptiPlex SX260 będzie również wyposażony w sześć złączy USB 2.0. Najtańszy komputer z tej serii kosztować ma ok. 600 USD.