Desktopowy Linuks z Red Hat

Dostawca systemów formuły open source, firma Red Hat, przygotowuje Limbo - wersję Linuksa przeznaczoną do używania na stacjach roboczych w sieciach przedsiębiorstw.

Dotychczasowe próby wprowadzenia Linuksa na rynek deskotopów kończyły się niepowodzeniem. Rynek ten w dalszym ciągu jest zdominowany przez Windows. Jednak stopień zaangażowania w systemy operacyjne open source takich firm, jak Sun IBM i Hewllet-Packard stwarza coraz większe szanse pojawienia się Linuksa również na desktopch.

Red Hat udostępniła wersję beta systemu operacyjnego Red Hat Linux ogólnego przeznaczenia, o kryptonimie Limbo, który ma być pierwszą wersją systemu zaprojektowanego specjalnie na desktop.

Chociaż Linuks zaczął torować sobie drogę do sieci przedsiębiorstw, zwiększając swą obecność na serwerach, to jednak nie jest szerzej stosowany na desktopach. Red Hat zamierza „zdobyć” korporacyjne stacje robocze dystrybucją Linuksa , która ma być łatwiejsza w użytkowaniu niż dotychczasowe wersje Red Hat Linux. Zapotrzebowanie na Linuksa, który mógłby być łatwo wdrażany i rozpowszechniany na desktopach pochodzi głównie ze strony instytucji finansowych, gdzie Red Hat ma ugruntowaną pozycję wśród użytkowników jego systemu operacyjnego Advanced Server.

Czynnikiem sprzyjającym jest tu wzrastające niezadowolenie użytkowników z systemu operacyjnego Microsoft Windows, królującego na prawie 95 procentach desktopów na całym świecie (dane IDC). Problemy z bezpieczeństwem i nowa polityka licencyjna dla przedsiębiorstw skłaniają decydentów do rozważania możliwości przejścia z oprogramowania Microsoftu na typu Open Source.


Zobacz również