Destylacja kilobajtów

Pakiet Adobe Acrobat 3.0 opisaliśmy ogólnie w PCWK 3/99 tym razem przedstawiamy jego najważniejszy moduł: Acrobat Disitiller.

Pakiet Adobe Acrobat 3.0 opisaliśmy ogólnie w PCWK 3/99. W tym numerze przedstawiamy jego najważniejszy moduł: Acrobat Disitiller.

Destylacja kilobajtów
Bez niego, pakiet nie może samodzielnie funkcjonować, gdyż Distiller jest odpowiedzialny za tworzenie dokumentów PDF. Jednak w przeciwieństwie do innego modułu w pakiecie - Exchange - jest bardzo prosty w obsłudze, a jego konfiguracja została uproszczona do niezbędnego minimum.

Program po zainstalowaniu na twardym dysku, dodaje do grupy drukarek własny sterownik Acrobat PDFWriter, zatem możliwe jest tworzenie dokumentu PDF z poziomu większości aplikacji Windows przez wybranie opcji Print. Oczywiście pozostaje też bardziej "tradycyjna" droga przez utworzenie pliku postscriptowego lub ilustracji EPS i dopiero z niej filtrowanie dokumentu PDF.

Wraz z Distillerem instalowany jest Distiller Assistant, który automatyzuje prace związane z konwersją plików ps i eps do dokumentu pdf. Wystarczy dwukrotnie kliknąć plik postscriptowy, aby nastąpiła jego automatyczna "destylacja".

Pomimo że Distiller jest w pełni zautomatyzowany, to użytkownik może zmieniać jego parametry, a zwłaszcza te odpowiedzialne za jakość i wielkość pliku wynikowego. Można zmodyfikować rozdzielczość pliku wynikowego, kompatybilność z wersjami przeglądarek Adobe Reader, opcje związane z włączaniem czcionek do dokumentu. Użytkownik ma bezpośredni wpływ na wielkość pliku, mogąc decydować np. o stopniu kompresji zawartych w PDF grafik rastrowych.

Destylacja kilobajtów
W zależności od ilości i jakości grafik (rozdzielczości i liczby kolorów) w pliku postscriptowym, filtrowanie dokumentu A4 może trwać od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Plik wynikowy PDF zazwyczaj ma rozdzielczość ekranową 72 dpi, a czcionki dostępne są w kilku rozmiarach, dzięki czemu można powiększać obraz bez strat jakości i czytelności tekstu. Gorzej jest z grafikami, których rozdzielczość jest optymalizowana (subsampling, downsampling), a następnie są kompresowane na kilka sposobów (JPEG/ZIP). Oczywiste jest, że im większy będzie stopień kompresji, tym plik będzie mniejszy i grafiki mniej czytelne. Dlatego, produkując PDF-y zawierające wiele kolorowych elementów graficznych, nie warto zdawać się na automatyczną kompresję w programie, bo lepsze efekty osiągnie się samodzielnie, dobierając odpowiednie parametry.

Na koniec warto się zastanowić, dla kogo przeznaczony jest Distiller oraz pozostała część pakietu Acrobat. Na pewno jest to aplikacja bardzo przydatna dla osób zajmujących się DTP, multimedialnymi prezentacjami. Jest to również bardzo wygodny, ekologiczny i tani sposób dystrybucji materiałów informacyjnych (np. instrukcje obsługi, materiały szkoleniowe, prace dyplomowe). Ostatnio także coraz popularniejszy sposób przedstawiania informacji w Internecie.